Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Biežāk uzdotie jautājumi un sūdzības par redzi un acīm
Biežāk uzdotie jautājumi un sūdzības par redzi un acīm

Konsultē Dace Briede, vadošā optometriste optikas salonos Metropole Tukumā


Vai manas saulesbrilles pietiekami pasargā no UV kaitīgā starojuma?
Optikas salonā var noskaidrot, vai saulesbrillēm ir atbilstošs UV staru filtrs. Ir pieejams arī tests, ar kura palīdzību var noteikt, vai saulesbrilles ir polarizētas.

Man regulāri asaro acis, kāpēc tā notiek?
Tam var būt ļoti dažādi iemesli – nelabvēlīgi apkārtējās vides faktori (vējš, saule, aukstums, sauss gaiss, putekļi u.c.), alerģija, sausās acs sindroms, asaru novadošās sistēmas patoloģija, komplikācija citai acu slimībai. Obligāti ir jāmeklē acu ārsta palīdzība, lai noskaidrotu asarošanas īsto cēloni!

Cik bieži ir nepieciešams pārbaudīt redzi?
Vispārēji veseliem cilvēkiem bez izteiktām redzes patoloģijām profilaktiska acu pārbaude ir nepieciešama reizi 2 gados. Taču cilvēkiem, kam ikdiena ir saistīta ar lielu redzes slodzi, gados vecākiem cilvēkiem, pie atsevišķām vispārējām saslimšanām u.c. individuālos gadījumos, redzes pārbaude ir jāveic reizi gadā vai pat biežāk.

Ja vēlos pirmo reizi pamēģināt kontaktlēcas vai mainīt kontaktlēcu veidu, kā man rīkoties?
Noteikti nepieciešama optometrista konsultācija, jo kontaktlēcu liekuma rādiusi un saderība ar aci ir atšķirīga dažādiem kontaktlēcu ražotājiem. Tikai optometrists spēj novērtēt vai kontaktlēca ir atbilstoša Jūsu acij un droša nēsāšana.

Metinot vai slīpējot nelietoju aizsargbrilles un kaut kas iekļuvis acī. Kur lai meklēju palīdzību?
Svešķermeni ir jānoņem no radzenes pēc iespējas ātrāk, negaidot, līdz apkārt rodas iekaisums. Ir steidzami jādodas pie acu ārsta!

Man miglojas acis un nepieciešama bieža briļļu maiņa, kas nedod cerēto rezultātu. Dažkārt attēls dubultojas vienā acī, kā arī lasīšanai nepieciešams spēcīgs apgaismojums, turklāt ir grūti redzēt tumsā, krāsas izbalē... Kāds tam ir iemesls?
Šīs ir populārākās sūdzības, kas varētu būt saistītas ar kataraktu – acu slimību, kas biežāk piemeklē cilvēkus pēc 60 gadu vecuma. Nepieciešama vizīte pie acu ārsta, kas var uzstādīt diagnozi un nozīmēt tālāku ārstēšanu. Par kataraktu plašāk stāstām avīzes 3.lpp.

Mani nomoka pēkšņas un stipras acu sāpes, galvas sāpes deniņu rajonā, miglaina redze, varavīksnes loki ap gaismas avotiem, acs ir apsārtusi un zīlīte paplašināta.
Iespējams, ka tā ir akūtas glaukomas lēkme, kurai var pievienoties arī slikta dūša un vemšana. Procesā biežāk iesaistās viena acs, bet var būt skartas arī abas acis. Tā ir neatliekama situācija, kas prasa tūlītēju acu ārsta palīdzību.

Redzes laukā parādās “mušiņas” vai es dažkārt redzu “zibeņošanu”, kāds tam ir iemesls?
Parasti tās nav nopietnas acu kaites pazīmes un ir novērojamas kā jauniešiem, tā cilvēkiem gados, un neliecina par acs veselības traucējumiem. Konsultācija pie acu ārsta būtu nepieciešama, ja “mušiņu” skaits ar laiku palielinās vai gadījumā, ja to skaits pēkšņi kļūst lielāks, ko pavada arī acī redzami spoži uzplaiksnījumi, tā sauktā “zibeņošana”.

Kas ir acu iekšējais spiediens, un vai tas ir jākontrolē?
Acu iekšējam šķidrumam ir milzīga loma acs kā orgāna funkcionēšanā, un tā daudzums nosaka acs iekšējo spiedienu. Ja acs spiediens ir ilgstoši paaugstināts, tad var izraisīt neatgriezeniskus redzes nerva bojājumus, kas var novest pie redzes zuduma. Acu spiediena kontrole vismaz reizi gadā ir īpaši svarīga, ja pirmās pakāpes radinieki ir slimojuši ar glaukomu (īpaši pēc 40 gadu vecuma), arī cukura diabēta slimniekiem. Acu spiedienu var izmērīt arī optikas salonā pie optometrista.

 

Rakstu pievienoja
Dace Briede
vadošā optometriste optikas salonos "Metropole" Tukumā

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022