Stāsta Natālija Kvetkovska, vadošā optometriste optikas salonos Metropole Daugavpilī
Ik dienas sastopos ar pacientiem, kuri man uztic savas bažas, stāstot, ka aizvien grūtāk ir saskatīt tuvu esošus priekšmetus. Tagad ir krietni grūtāk izlasīt avīzē rakstu un arī ievērt diegu adatā. Visbiežāk pacienti pārbauda redzi un saņem savas pirmās lasāmbrilles. Taču dažus satrauc tas, ka visu dzīvi redze ir bijusi teicama, un nu tā sāk pasliktināties, nesaprotot, kādēļ tā? Pirmie jautājumi, ko šādos brīžos saņemu- vai to nevar izārstēt? Varbūt ir kādas zāles vai pilieni, lai tikai nebūtu jāizmanto brilles?
 Pacientus vienmēr nomierinu, stāstot, ka šāds acu fizioloģiskais stāvoklis ir normāla parādība. Vēl jo vairāk, tam ir piedēvēts arīdzan savs nosaukums- presbiopijas vecums jeb brīdis cilvēka dzīvē, kad rodas grūtības saskatīt tuvu esošu priekšmetus, piemēram, kā jau sacīts iepriekš- arī lasīt. Ikvienam apmēram pēc 40 gadu vecuma- dažiem nedaudz ātrāk, citiem vēlāk, taču pilnīgi visiem ļaudīm, pienāk tā sauktais presbiopijas vecums, kad redzi uzlabot palīdz lasāmbrilles. Atgādināšu vēlreiz, ka presbiopijas vecums nav slimība, bet gan organisma fizioloģisks process, kad mūsu acis sāk neskaidrāk redzēt, jo acs lēcai ir samazinājies elastīgums. Gadiem ejot, mūsu ķermenis un organisms mainās... parādās gan pirmie sirmie mati, gan grumbiņas. Ja salīdzinām mūsu ķermeni ar, piemēram, automašīnu, visi zinām, ka ir regulāri jāmaina detaļas, un galu galā- riepas, jo tās nolietojas. Līdzīgi ir arī ar acīm- tās mums kalpo ik dienas visas dzīves garumā, palīdzot saredzēt.
Pirmā pazīme, kas liecina par presbiopiju, ir vēlme attālināt teksu, kad paņemat rokās lasāmvielu, kaut iepriekš tāda vajadzība nav bijusi. Šajā mirklī acij ir grūti safokusēt redzi, taču, lai palīdzētu acīm, mēs varam izvēlēties atbilstošas brilles.
 Apgrūtināta ir ne tikai teksta uztveršana, bet arīdzan, virzot skatu no tālu novietotiem priekšmetiem uz tuvu esošajiem, redzamais attēls šķiet saplūdis. Protams, ne vienmēr jaunas pārmaiņas dzīvē pieņemam uzreiz, taču jāteic- ja šajā presbiopijas gadījumā nelietojam brilles, mēs turpinām mocīt acis un radīt tām paplildus grūtības. Rodas galvas sāpes, acis pēc darba tuvumā kļūst sarkanas, dažbrīd ir novērojami reiboņi. Tādēļ speciāli pielāgotas brilles palīdzēs acīm nenogurt un ļaus labāk saredzēt pasauli!
Optikas salona Metropole optometriste Natālija Kvetkovska par briļļu izvēles iespējām:
-
Parastās lasāmbrilles ir piemērotākas tiem ļaudīm, kuri labi redz tālumā. Tas nozīmē- līdz presbiopijas vecuma sasniegšanai, viņu dēvējām par „emetropu“ jeb cilvēku, kuram ir ļoti laba redze gan tuvumā, gan tālumā. Bet nu ir nepieciešams palīglīdzeklis, lai varētu, piemēram, lasīt vai veikt darbus tuvumā.
-
Savukārt cilvēki, kuri savā dzīvē jau iepriekš lietoja brilles, lai skaidri saredzētu priekšmetus tālumā, labprātāk izvēles brilles ar tā dēvētajām progresīvajām lēcām, kad varam saredzēt gan tuvu esošus, gan tālumā esošus priekšmetus. Protams, šie ļaudis var izvēlēties arī brilles ar bifokālajām lēcām, taču atšķirībā no progresīvajām, bifokālajām briļļu lēcām ir skaidri izteikts dalījums starp tāluma un tuvuma zonām- to redzam kā nelielu lodziņu lēcas apakšējā daļā. Tas var nedaudz traucēt, jo, skatoties te tuvumā, te tālumā, šīm briļļu lēcām nav vidējās zonas jeb pārejas no viena stipruma dioptrijām uz citu stiprumu. Jāatzīst, ka progresīvās briļļu lēcas šajā ziņā ir soli priekšā bifokālajām un ir krietni ērtākas, taču, jā, cenas ziņā- dārgākas.
-
Brilles ar progresīvajām briļļu lēcām ir piemērotas lietošanai kā telpās, tā ārā, un arī pie stūres. Redzes aprūpes speciālists konsultācijas laikā palīdzēs Jums nonākt pie labākā risinājuma, tādēļ pašam par šo galva nebūtu jālauza. Lai gan progresīvās brilles piemērotas gan darbam tuvumā, gan skaidras redzes nodrošināšanai tālumā, strādājot ar datoru tomēr ieteicams izvēlēties speciāli piemērotas brilles. Šīs speciālās brilles palīdzēs Jūsu acīm nenogurt, ilgstoši strādājot ar datoru vairākas stundas dienā!
|