Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Ne asaras!
Ne asaras!
Mēs raudām dēļ aizkustinājuma, aizvainojuma, iespējams, dusmām... Bet ir dārzenis, kurš pamanās saraudināt pat tad, kad ar garastāvokli viss ir vislabākajā kārtībā! Sīpols “grauž”, “kņudina”, “kož”, liek birdināt asaras un acīm kļūt apsārtušām. Kā neraudāt?
Turpmākajā rakstā optikas salonu Metropole redzes speciāliste Viktorija Vlasenko apkopojusi dažādus “neraudāšanas padomus” un stāstīs- kādēļ raudam, griežot sīpolu, un kādi meistarstiķi izmantojami, lai sīpolu griešanas brīdis taptu patīkamāks?
 
Brīdī, kad sīpols nomizots un sākam to griezt, tiek “iekustinātas” atvērtās mikroskopiskās sīpola šūnas, kas piepildītas ar enzīmiem. Kad enzīmi izkļūst no šūnām, tie saskaras ar gaisu, tad pārvēršas par gaistošu izgarojumu. Šis izgarojums no sīpola sasniedz acis, sajaucoties ar asarām, veido kodīgu šķīdumu, kas arī kairina acs gļotādu, tāpēc reflektori acs lielais asaru dziedzeris sāk ražot asaras, lai izskalotu no acīm šo netīkamo vielu.
 
Kā jau atceraties no pieredzes, šis process var būt kairinošs un pat sāpīgs, brīdī, kad sīpolu griežam šķēlēs vai smalcinām, tādēļ, lūk, daži padomi, lai sīpolu griešana kļūtu patīkamāka:
  • Uzasini nazi! Tam jābūt pietiekami asam, lai no sīpola virsmas atbrīvotos pēc iespējas mazāk fermentu;
  • Atdzesē sīpolus ledusskapī, paturot to apmēram kādas 5 minūtes, un tad sāc griezt;
  • Izmanto virtuves kombainu, lai sīpolu sasmalcinātu;
  • Uzvelciet brilles, tās nedaudz aizturēs gāzu iekļūšanu acīs;
  • Aizdedz sērkociņu, pirms uzsāc griešanu! Tā gaisā izplatīsies sērs. Ķīmiski reaģējot, sērs saistās ar sīpola izdalītajām vielām un aizkavē acu asarošanu;
  • Apkaisi sīpolu ar sāli, jo sāls uzsūc vielas, ko izdala sīpols;
  • Paturi sīpolu aukstā ūdenī, un tikai tad sāc griezt... Bet, ja pamanies sagriezt sīpolu, turot to bļodā ar aukstu ūdeni, tad neapšaubāmi- esi virtuozs! :) ;
  • Sīpolu griez telpā, kur ir brīva gaisa plūsma, zem tvaiku nosūcēja, vai vēl labāk- pie atvērta loga, tad gaisa plūsma izgarojumus “aiznesīs” prom.
Griežot sīpolus ar kontaktlēcām acīs, tās tiekot mazāk kairinātas. Taču der atcerēties- kontaktlēca aizsedz aci tikai daļēji, līdz ar to enzīmi no sīpola vienalga var trāpīt acī un izsaukt asarošanu.
 
Nez vai kāds iepriekš minētos padomus, ko cilvēki nodod cits citam un atzīst par labiem, izmantos visu vienā reizē... Bet, ja nu raudāšana sīpolu griešanas laikā Tev ir īpaši nepatīkama, izmēģini un atrodi sev piemērotāko! Un kā mēdz teikt pavāri - griez pēc iespējas vairāk sīpolu, ar laiku acis pieradīs un asaras slaucīt vairs nevajadzēs! :)
 
Tāpat - pielūkojiet, lai rokas pēc sīpolu griešanas ir rūpīgi nomazgātas un acīm nerodas tieša saskare ar vielu! Un vēl - vecāki mēdz iesaistīt savas mazās atvases virtuves darbos, tas, protams, ir lieliski, taču sīpola griešana nebūtu darbs, kurā mazos iesaistīt!
 
Tad nu - ne asaras! ;)

 

Rakstu pievienoja
Viktorija Vlasenko
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022