Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Ne asaras!
Ne asaras!
Mēs raudām dēļ aizkustinājuma, aizvainojuma, iespējams, dusmām... Bet ir dārzenis, kurš pamanās saraudināt pat tad, kad ar garastāvokli viss ir vislabākajā kārtībā! Sīpols “grauž”, “kņudina”, “kož”, liek birdināt asaras un acīm kļūt apsārtušām. Kā neraudāt?
Turpmākajā rakstā optikas salonu Metropole redzes speciāliste Viktorija Vlasenko apkopojusi dažādus “neraudāšanas padomus” un stāstīs- kādēļ raudam, griežot sīpolu, un kādi meistarstiķi izmantojami, lai sīpolu griešanas brīdis taptu patīkamāks?
 
Brīdī, kad sīpols nomizots un sākam to griezt, tiek “iekustinātas” atvērtās mikroskopiskās sīpola šūnas, kas piepildītas ar enzīmiem. Kad enzīmi izkļūst no šūnām, tie saskaras ar gaisu, tad pārvēršas par gaistošu izgarojumu. Šis izgarojums no sīpola sasniedz acis, sajaucoties ar asarām, veido kodīgu šķīdumu, kas arī kairina acs gļotādu, tāpēc reflektori acs lielais asaru dziedzeris sāk ražot asaras, lai izskalotu no acīm šo netīkamo vielu.
 
Kā jau atceraties no pieredzes, šis process var būt kairinošs un pat sāpīgs, brīdī, kad sīpolu griežam šķēlēs vai smalcinām, tādēļ, lūk, daži padomi, lai sīpolu griešana kļūtu patīkamāka:
  • Uzasini nazi! Tam jābūt pietiekami asam, lai no sīpola virsmas atbrīvotos pēc iespējas mazāk fermentu;
  • Atdzesē sīpolus ledusskapī, paturot to apmēram kādas 5 minūtes, un tad sāc griezt;
  • Izmanto virtuves kombainu, lai sīpolu sasmalcinātu;
  • Uzvelciet brilles, tās nedaudz aizturēs gāzu iekļūšanu acīs;
  • Aizdedz sērkociņu, pirms uzsāc griešanu! Tā gaisā izplatīsies sērs. Ķīmiski reaģējot, sērs saistās ar sīpola izdalītajām vielām un aizkavē acu asarošanu;
  • Apkaisi sīpolu ar sāli, jo sāls uzsūc vielas, ko izdala sīpols;
  • Paturi sīpolu aukstā ūdenī, un tikai tad sāc griezt... Bet, ja pamanies sagriezt sīpolu, turot to bļodā ar aukstu ūdeni, tad neapšaubāmi- esi virtuozs! :) ;
  • Sīpolu griez telpā, kur ir brīva gaisa plūsma, zem tvaiku nosūcēja, vai vēl labāk- pie atvērta loga, tad gaisa plūsma izgarojumus “aiznesīs” prom.
Griežot sīpolus ar kontaktlēcām acīs, tās tiekot mazāk kairinātas. Taču der atcerēties- kontaktlēca aizsedz aci tikai daļēji, līdz ar to enzīmi no sīpola vienalga var trāpīt acī un izsaukt asarošanu.
 
Nez vai kāds iepriekš minētos padomus, ko cilvēki nodod cits citam un atzīst par labiem, izmantos visu vienā reizē... Bet, ja nu raudāšana sīpolu griešanas laikā Tev ir īpaši nepatīkama, izmēģini un atrodi sev piemērotāko! Un kā mēdz teikt pavāri - griez pēc iespējas vairāk sīpolu, ar laiku acis pieradīs un asaras slaucīt vairs nevajadzēs! :)
 
Tāpat - pielūkojiet, lai rokas pēc sīpolu griešanas ir rūpīgi nomazgātas un acīm nerodas tieša saskare ar vielu! Un vēl - vecāki mēdz iesaistīt savas mazās atvases virtuves darbos, tas, protams, ir lieliski, taču sīpola griešana nebūtu darbs, kurā mazos iesaistīt!
 
Tad nu - ne asaras! ;)

 

Rakstu pievienoja
Viktorija Vlasenko
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017