Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Optometrists vai acu ārsts- pie kura speciālista doties?
Optometrists vai acu ārsts- pie kura speciālista doties?

Pēc brillēm un kontaktlēcām- pie optometrista!

Optometrists ir primārais redzes aprūpes speciālists, kurš speciāli aprīkotā kabinetā pacientam novērtē redzes asumu, nosaka redzes sistēmas traucējumus un, ja nepieciešams, izraksta pacientam recepti briļļu iegādei! Pie optometrista varēsiet uzzināt, kādas kontaktlēcas būtu ieteicamas tieši Jums, kā arī iemācīties, kā tās lietot un kopt.
Vizītes laikā optometrists novērtēs acs ārējās un iekšējās anatomiskās struktūras, taču, ja speciālistam rodas aizdomas par kādu acs saslimšanu (piemēram, glaukomu, kataraktu), pacientu nosūta pārbaudīt acu veselību pie acu ārsta, kura uzdevums ir uzstādīt diagnozi un lemt par turpmāko ārstēšanu.
 
Pie optometrista noteikti neiztikt bez acu spiediena mērīšanas, ko veicam ar bezkontakta acu spiediena mērītāju- pavisam nesāpīgs un ātrs process! Acu spiediena kontrole vismaz reizi gadā īpaši nepieciešama cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma un ļaudīm, kuri ir tuvi radinieki glaukomas slimniekiem, jo ilgstoši paaugstināts acu spiediens var izraisīt neatgriezenisku redzes nerva bojājumu, kas noved pat pie redzes zuduma.
 
Optometrists palīdzēs atrisināt cilvēka tālredzības, tuvredzības, astigmātisma, akomodācijas un presbiopijas vecuma problēmas, kā arī konsultēs pacientus ar redzes ergonomiku saistītos jautājumos. Taču jāatceras- optometrists neārstē acu slimības un tāpat neizraksta acs veselībai nepieciešamos medikamentus, jo šis jau ir acu ārsta „lauciņš”!

Kad uzmeklēt acu ārstu?
Savukārt oftalmologs jeb acu ārsts ir specializējies acu un redzes sistēmas medicīniskā un ķirurģiskā aprūpē. Oftalmologs ārstē acu slimības un ievainojumus (piemēram, ja acī iekļuvis svešķermenis- dzelzs skaidiņas, stikla gabaliņš utml.), izraksta medikamentus, kā arī diagnosticē dažādu vispārējo organisma slimību izraisītās redzes sistēmas komplikācijas. Piemēram, ja pacients sirgst ar cukura diabētu, oftalmologs iepilina acīs speciālu medikamentu, kas paplašina acs zīlīti, lai varētu rūpīgi izmeklēt acs tīkleni. Līdzīgi kā optometrists, arī acu ārsts var pārbaudīt redzi un izrakstīt brilles, taču redzes koriģēšana nav acu ārsta pamatuzdevums.

Mūsdienīgi aprīkotā acu ārsta kabinetā ieraudzīsiet specifisku aparatūru, kas palīdz darbā, jo ļauj veikt papildus izmeklējumus acu slimību gadījumos, piemēram, novērot redzes lauka izmaiņas, ja pacientam ir glaukoma.
 
Kurš rūpējas par manu briļļu izgatavošanu?
Optiķis ir tieši tas cilvēks, kurš rūpējas par briļļu izgatavošanu, ņemot vērā redzes aprūpes speciālista izrakstīto recepti. Šis darbs ir tehnisks un precīzs, taču, lai gan lielāko darba dienu pavada, izgatavojot brilles, optiķis konsultē arīdzan par pareizu briļļu lietošanu... Taču jāteic, ka šo profesiju Latvijā nav iespējams apgūt nevienā izglītības iestādē, jo prasmes iemācās pie amata meistariem!
Optiķus mēdz dēvēt pavisam vienkārši- par briļļu meistariem, kuri izgatavo optometrista vai acu ārsta izrakstītās brilles klienta izvēlētajā ietvarā, un var piedalīties ar padomu par briļļu lēcu izvēli.
Rakstu pievienoja
 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022