Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Daži būtiski soļi labu saulesbriļļu izvēlē
Daži būtiski soļi labu saulesbriļļu izvēlē

Pavasaris jau priecē ar vareniem saulesstariem, un nu sākam izvēlēties ko pavasarīgāku gan apģērbā, gan aksesuāros. Viens no vajadzīgajiem aksesuāriem ir saulesbrilles, kas ir ne vien fantastiska lietiņa stila akcentēšanai, bet arī neatņemams palīgs acu aizsardzībā un redzes komforta uzlabošanā, ja vien esam pareizi tās izvēlējušies!

Vispirms- pārliecinies, vai saulesbrillēm ir UV staru filtrs! Saulesbrilles par kārdinoši lētu cenu, iespējams, nepasargās acis.

Optikas salonu Metropole optometriste Līva Strade norāda- pirms tveram un iegādājamies sev tīkamas saulesbrilles, noskaidrojiet un pārbaudiet– vai tām patiešām ir aizsardzība pret kaitīgajiem UV stariem! Ultravioletie jeb UV stari cilvēka acij nav redzami, tomēr tie spēj iekļūt līdz acs tīklenei un ietekmēt tās bio-procesus. Pat, ja tos neredzam, nevaram noliegt UV staru ietekmi uz mūsu acīm, jo šie stari var ietekmēt un radīt acs lēcas apduļķošanos, ietekmēt kataraktas attīstības procesu un pat radīt tīklenes apdegumus, ja tieši un ilgstoši skatāmies uz sauli! Un ja nu mūsu kārotajām saulesbrillēm šī aizsardzība nav iestrādāta, kas mēdz gadīties ar brillēm par “kārdinoši nedārgu cenu”, ja saprotat, ko ar to domāju, tad no šādu saulesbriļļu valkāšanas būs vairāk ļaunuma nekā labuma! Fizioloģiski ir iekārtots tā, ka tumsā acs zīlīte paplašinās, lai tajā nonāktu vairāk gaismas un varētu saredzēt. Arī saulesbrilles tonētā briļļu lēca rada šo pašu tumsas efektu. Kas notiek tālāk? Kā jau norādīju, aptumšojot vidi jeb uzliekot saulesbrilles uz acīm, acs zīlīte paplašinās, līdz ar to, acī iekļūst vairāk gaismas.
Un ja nu saulesbrilles ir bez īpašā UV staru aizsardzības filtra, rezultātā acī nonāk krietni vairāk kaitīgo staru nekā tad, ja šīs saulesbrilles uz acīm nebūtu liktas vispār! Jo arī pašai acij piemīt aizsargmehānisms- spožā gaismā acs zīlīte sašaurinās, cenšoties nepieļaut tik intensīvu gaismas staru iekļūšanu acī. Kontaktlēcu lietotāji nevar snaust, arī jums ir nepieciešamas saulesbrilles, jo kontaktlēcas nepasargā visu aci no UV stariem!

Zini, kā saulesbrilles lietosi! Sportistiem, ikdienas valkāšanai paredzētas, vai, piemēram, makšķernieku brillēm ir atšķirīgas priekšrocības.
Lemjot par saulesbriļļu iegādi, ir jāsaprot, kurp, uz acīm uzliekot, ar tām dosies? Jeb precīzāk– kādam nolūkam saulesbrilles paredzētas – vai vienkāršai ikdienas lietošanai, vai tomēr kādai sportiskākai aktivitātei, jo ir svarīgi, lai brilles stabili “sēdētu” uz deguna. Un, viennozīmīgi, tās lietotājam ir ērti un patīkami šīs brilles lietot, lai briļļu kājiņas nespiestu aiz ausīm, lai būtu piemērota forma – tā, lai saules stariem nebūtu tik viegli nonākt acī pa kādu nenosegtāku sejas daļu. Piemēram, ļoti tālu no pieres esošas saulesbrilles vai pārāk mazas brillītes nedos pilnvērtīgu aizsardzību, jo saules stari apspīdēs acis gar briļļu malām un būs diskomforts. Īpaši svarīgi sportistiem, piemēram, kalnu slēpotājiem vai riteņbraucējiem, lai saulesbrilles nosegtu actiņu no visām pusēm. Autovadītājiem, makšķerniekiem un vienkārši aktīviem cilvēkiem noteikti iesaku polarizēto klājumu, kurš noņems lieko atspīdumu, lai bilde kļūtu vēl skaidrāka un saprotamāka.
Lielākoties informācija gan par UV aizsardzību, gan polarizētā klājuma esamību ir atrodama uz saulesbrilles uzlīmētas nelielas informatīvās lapiņas un profesionālos optikas salonos šīs saulesbrilles vienmēr jau būs ar UV aizsargfiltru. Bažīgāk, ja pirksiet saulesbrilles, piemēram, bižutērijas vai apģērbu veikalā, jo neviens nevarēs garantēt, ka saulesbrilles patiesi aizsargās acis no kaitīgā starojuma. Šīs brilles tomēr jāaiznes uz jebkuru optikas salonu un jālūdz optikas speciālistam pārbaudīt, vai brillēm ir aizsargfiltrs. Tas paveicams pavisam ātri ar īpašas mērierīces palīdzību un turklāt bez jebkādas papildus maksas!

Izvēlies, kāda materiāla briļļu lēcas atbildīs Tavām prasībām! Plastikāts vai stikls – tas ir no svara!
Piedāvāju vienkārši izzināt, ar kādām briļļu lēcām saulesbrilles ir pieejamas! Tas palīdzēs saprast, kādas ir Tavām vēlmēm visatbilstošākās. Tātad:
- Visplašāk izmantotās ir plastikāta briļļu lēcas, jo tās ir ievērojami vieglākas, salīdzinājumā ar stikla lēcām, līdz ar to- lielāka komforta un viegluma sajūta. Krāsu gamma ir neierobežota, jo vari izvēlēties– kādu vien sirds kāro!
- Stikla briļļu lēcas, lai gan svara ziņā smagākas un trauslākas par plastikātu, tās nodrošina labāku optiku, ir izturīgākas pret skrāpējumiem, līdz ar to pagarinās saulesbriļļu kalpošanas ilgums.
- Aktīviem cilvēkiem, to skaitā bērniem, piemērotāks variants ir polikarbonāta briļļu lēcas, jo šī materiāla lēcas ir visizturīgākās – nav jāuztraucas par saplīšanas draudiem nokrišanas gadījumā. Kā arī, ja lemjat par labu saulesbriļļu ar optiskajiem stiprumiem izgatavošanai, polikarbonāta lēcas būs vieglākas un plānākas par ierastajām plastikāta lēcām.
- Ja ikdienā redzes koriģēšanai Jums ir izrakstītas optiskās brilles, iespējams, Jums patiks brilles ar fotohromām briļļu lēcām – telpās tās izskatās gluži kā ierastas optiskās brilles, bet, izejot saules gaismā, tās iegūst kārtīgu tonējumu, pasargājot jūs no spilgtās gaismas. Īpaši piemērotas cilvēkiem ar pret saules gaismu jūtīgām acīm!

Pārvērt optiskās brilles par saulesbrillēm! Mēdz būt tā, ka standarta saulesbriļļu klāstā neatrodat meklēto.
Cik bieži mēdzam teikt, ka nevaram atrast piemērotas kurpes! Un mēdz būt arī tā, ka grūti izlemt sajūtās, kuras tad ir tās manas īstās saulesbrilles… Bet, lūk, optisko briļļu ietvars, kas iegūlies blakus plauktā šķiet, būtu perfektas formas un izskata saulesbrilles! Jā, arī optiskās brilles pārvērst par saulesbrillēm mūsdienās ir tīrais nieks. Šo efektu panāk optikas meistars jeb optiķis, ar optikas krāsām tonējot briļļu lēcas. Te atkal ir iespēja izvēlēties no vairākiem piedāvātiem toņu paraugiem, kādā krāsā briļļu lēcas Jums patiks vislabāk! Jūsu acu vasaras ietērps jeb saulesbrilles var būt arī ar optiskajiem stiprumiem. Tomēr uzreiz brīdinu, ir iespējami nelieli ierobežojumi briļļu ietvaru izvēlē, jo tieši tāpat kā izgatavojot optiskās brilles, tiek ņemts vērā optiskais stiprums, starpzīlīšu attālums un citi specifiskie redzes parametri, tostarp pievēršot īpašu uzmanību briļļu ietvara liekumam.

Lai mums visiem mirdzošs un saulstariem piepildīts pavasaris! :)

Rakstu pievienoja
Līva Strade
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022