Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Kontaktlēcas- izaicinājums vai optikas prece ar vairākām priekšrocībām?
Kontaktlēcas- izaicinājums vai optikas prece ar vairākām priekšrocībām?

Viktorija Vlasenko, optometriste optikas salonā Metropole visā Latvijā

Kontaktlēcas mūsdienās nav nekas jauns, tomēr pirmo reizi ar tām saskaroties, ierasti rodas daudz jautājumu. Varu teikt, ka atbilstošas kontaktlēcas iespējams piemeklēt absolūti katram cilvēkam, jo kontaktlēcu izvēle pēc noteiktiem parametriem ir ļoti plaša. Tāpēc, ja ir radusies vēlme izmēģināt, kā ir pasauli skatīt caur kontaktlēcām, vizīte pie redzes aprūpes speciālista ir obligāta! Konsultācija ir nepieciešam tādēļ, ka tieši cik atšķirīgi ir cilvēki, tik dažādas arī ir mūsu acis. Ne velti tiek teikts- acis ir kā pirkstu nospiedumi, absolūti individuāli, tāpēc ne vienmēr tas, kas der vienam cilvēkam, būs piemērots otram. 

Ja kopā ar redzes speciālistu esat izvēlējies sev piemērotas kontaktlēcas, tomēr jāatceras, ka par brillēm pavisam aizmirst nekādā gadījumā nedrīkst! Kāpēc? Pavisam vienkārši- brilles izmantosiet brīžos, kad acis būs jāatpūtina no kontaktlēcām!

Un tagad, mazliet par kontaktlēcu priekšrocībām:
  • Lai arī mūsdienās briļļu ietvaru klāsts ir ievērojami plašs, krāsains un materiālu ziņā bagātīgs, ir cilvēki, kuri brilles valkāt negrib, jo uzskata, ka tas nav estētiski, tomēr redzēt skaidri gribas gan! Jā, ar kontaktlēcām arī var iegūt skaidru redzi, to atbilstoši koriģējot!

  • Kontaktlēcas ieliktas acīs, kustas līdzi ar tām. Taču, ja ikdienā izvēlaties brilles, noteikti piekritīsiet- lai palūkotos sānis, ir jāpagriež galva. Taču kontaktlēcu lietotājam ir vien jāvērš acis sānis. Respektīvi, ar kontaktlēcām redzes lauks ir daudz plašāks, to neierobežo briļļu ietvara malas.

  • Ar kontaktlēcām ir daudz ērtāk lietainā laikā un ziemā, kad puteņo. Brilles, pakļaujot temperatūras un mitruma izmaiņām, tās mēdz svīst.

  • Ja ir liela refrakcijas atšķirība starp abām acīm, tad dažreiz kontaktlēcas ir vienīgais veids kā var sabalansēt acis, šādos gadījumos ļoti bieži ir grūti panest brilles.

  • Cilvēkam ar tendenci uz šķielēšanu, abu acu kustības muskuļi var strādāt labāk ar kontaktlēcām nekā ar brillēm.

  • Ir izgatavotas speciālās ārstējošas kontaktlēcas, kas aizsargā radzeni, kamēr rit ārstēšanas process.

  • Dažreiz kontaktlēcas ir vienīgais veids, kā var sasniegt apmierinošu redzes asumu – cietas kontaktlēcas radzenes neregularitātes gadījumos, pie keratokonusa, pēc LASIK operācijām, pēc radzenes traumām.

  • Speciālās kontaktlēcas, ko var likt uz traumētas acs, kas veido zīlīti un dod estētisku uzlabojumu.

  • Ir pat speciālas nakts lēcas, kas jālieto pa nakti, kamēr mēs guļam, un tad pa dienu var redzēt skaidri bez brillēm un kontaktlēcām – šī korekcijas metode tiek saukta par ortokeratoloģiju, un mūsdienās kļūst arvien izplatītāka.

Kā atšķiras kontaktlēcas?

Izšķir divus galvenos kontaktlēcu veidus– mīkstās un cietās. Mīkstās kontaktlēcas nedrīkst izžūt un būt sausas, citādi lēca bojājas. Turpretim cietās kontaktlēcas var turēt arī sausā veidā. Mīkstas lēcas pēc jau pirmās pielaikošanas ir ļoti komfortablas un pēc15-30 min to pavisam nejūt. Izvēloties lietot cietās kontaktlēcas, ir jārēķinās, ka pie tām jāpierod daudz ilgāk, toties redzes asums, ko ar tām var iegūt, dažos gadījumos ir augstāks nekā ar brillēm vai mīkstajām lēcām. Mēdz būt gadījumi, kad mīkstās kontaktlēcas lietot nemaz nedrīkst, bet brilles nedod pietiekoši augstu redzes asumu (pie radzenes anomālijām, keratokonusa, pie liela un sarežģīta astigmātisma, pēc LASIK operācijām utt.), un šajā gadījumā cietās lēcas ir vienīgais redzes korekcijas veids.

Tāpat kontaktlēcas atšķiras pēc materiāla, no kāda tās izgatavotas, kā arī pēc lietošanas ilguma. To, kādas kontaktlēcas ir nepieciešamas tieši Jums, var pateikt tikai Jūsu optometrists vai acu ārsts pēc padziļinātas redzes pārbaudes.
 
Atcerieties! Jebkurām lēcām, tāpat kā brillēm, ir jābūt pareizi piemeklētām! Nekādā gadījumā nedrīkst pirkt un mēģināt piemeklēt lēcas pašam! Tikai redzes speciālists palīdzēs noskaidrot un pielāgot, kāds kontaktkorekcijas veids ir piemērotākais. Tāpat, ir svarīgi apzināties- lietojot kontaktlēcas, acis nedrīkst būt apsārtušas vai just diskomfortu, jo tā nav norma!

 
 
Lai gan kontaktlēcām ir dažnedažādas priekšrocības, jebkura kontaktlēca ir svešķermenis acīs. Un acīm ir vajadzīga atpūta, līdzīgi kā mūsu kājām no kurpēm! Atpūtinot acis, kā redzes korekcijas veidu izmantojiet optiskās brilles!   
Rakstu pievienoja
Viktorija Vlasenko
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022