Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Kontaktlēcas- izaicinājums vai optikas prece ar vairākām priekšrocībām?
Kontaktlēcas- izaicinājums vai optikas prece ar vairākām priekšrocībām?

Viktorija Vlasenko, optometriste optikas salonā Metropole visā Latvijā

Kontaktlēcas mūsdienās nav nekas jauns, tomēr pirmo reizi ar tām saskaroties, ierasti rodas daudz jautājumu. Varu teikt, ka atbilstošas kontaktlēcas iespējams piemeklēt absolūti katram cilvēkam, jo kontaktlēcu izvēle pēc noteiktiem parametriem ir ļoti plaša. Tāpēc, ja ir radusies vēlme izmēģināt, kā ir pasauli skatīt caur kontaktlēcām, vizīte pie redzes aprūpes speciālista ir obligāta! Konsultācija ir nepieciešam tādēļ, ka tieši cik atšķirīgi ir cilvēki, tik dažādas arī ir mūsu acis. Ne velti tiek teikts- acis ir kā pirkstu nospiedumi, absolūti individuāli, tāpēc ne vienmēr tas, kas der vienam cilvēkam, būs piemērots otram. 

Ja kopā ar redzes speciālistu esat izvēlējies sev piemērotas kontaktlēcas, tomēr jāatceras, ka par brillēm pavisam aizmirst nekādā gadījumā nedrīkst! Kāpēc? Pavisam vienkārši- brilles izmantosiet brīžos, kad acis būs jāatpūtina no kontaktlēcām!

Un tagad, mazliet par kontaktlēcu priekšrocībām:
  • Lai arī mūsdienās briļļu ietvaru klāsts ir ievērojami plašs, krāsains un materiālu ziņā bagātīgs, ir cilvēki, kuri brilles valkāt negrib, jo uzskata, ka tas nav estētiski, tomēr redzēt skaidri gribas gan! Jā, ar kontaktlēcām arī var iegūt skaidru redzi, to atbilstoši koriģējot!

  • Kontaktlēcas ieliktas acīs, kustas līdzi ar tām. Taču, ja ikdienā izvēlaties brilles, noteikti piekritīsiet- lai palūkotos sānis, ir jāpagriež galva. Taču kontaktlēcu lietotājam ir vien jāvērš acis sānis. Respektīvi, ar kontaktlēcām redzes lauks ir daudz plašāks, to neierobežo briļļu ietvara malas.

  • Ar kontaktlēcām ir daudz ērtāk lietainā laikā un ziemā, kad puteņo. Brilles, pakļaujot temperatūras un mitruma izmaiņām, tās mēdz svīst.

  • Ja ir liela refrakcijas atšķirība starp abām acīm, tad dažreiz kontaktlēcas ir vienīgais veids kā var sabalansēt acis, šādos gadījumos ļoti bieži ir grūti panest brilles.

  • Cilvēkam ar tendenci uz šķielēšanu, abu acu kustības muskuļi var strādāt labāk ar kontaktlēcām nekā ar brillēm.

  • Ir izgatavotas speciālās ārstējošas kontaktlēcas, kas aizsargā radzeni, kamēr rit ārstēšanas process.

  • Dažreiz kontaktlēcas ir vienīgais veids, kā var sasniegt apmierinošu redzes asumu – cietas kontaktlēcas radzenes neregularitātes gadījumos, pie keratokonusa, pēc LASIK operācijām, pēc radzenes traumām.

  • Speciālās kontaktlēcas, ko var likt uz traumētas acs, kas veido zīlīti un dod estētisku uzlabojumu.

  • Ir pat speciālas nakts lēcas, kas jālieto pa nakti, kamēr mēs guļam, un tad pa dienu var redzēt skaidri bez brillēm un kontaktlēcām – šī korekcijas metode tiek saukta par ortokeratoloģiju, un mūsdienās kļūst arvien izplatītāka.

Kā atšķiras kontaktlēcas?

Izšķir divus galvenos kontaktlēcu veidus– mīkstās un cietās. Mīkstās kontaktlēcas nedrīkst izžūt un būt sausas, citādi lēca bojājas. Turpretim cietās kontaktlēcas var turēt arī sausā veidā. Mīkstas lēcas pēc jau pirmās pielaikošanas ir ļoti komfortablas un pēc15-30 min to pavisam nejūt. Izvēloties lietot cietās kontaktlēcas, ir jārēķinās, ka pie tām jāpierod daudz ilgāk, toties redzes asums, ko ar tām var iegūt, dažos gadījumos ir augstāks nekā ar brillēm vai mīkstajām lēcām. Mēdz būt gadījumi, kad mīkstās kontaktlēcas lietot nemaz nedrīkst, bet brilles nedod pietiekoši augstu redzes asumu (pie radzenes anomālijām, keratokonusa, pie liela un sarežģīta astigmātisma, pēc LASIK operācijām utt.), un šajā gadījumā cietās lēcas ir vienīgais redzes korekcijas veids.

Tāpat kontaktlēcas atšķiras pēc materiāla, no kāda tās izgatavotas, kā arī pēc lietošanas ilguma. To, kādas kontaktlēcas ir nepieciešamas tieši Jums, var pateikt tikai Jūsu optometrists vai acu ārsts pēc padziļinātas redzes pārbaudes.
 
Atcerieties! Jebkurām lēcām, tāpat kā brillēm, ir jābūt pareizi piemeklētām! Nekādā gadījumā nedrīkst pirkt un mēģināt piemeklēt lēcas pašam! Tikai redzes speciālists palīdzēs noskaidrot un pielāgot, kāds kontaktkorekcijas veids ir piemērotākais. Tāpat, ir svarīgi apzināties- lietojot kontaktlēcas, acis nedrīkst būt apsārtušas vai just diskomfortu, jo tā nav norma!

 
 
Lai gan kontaktlēcām ir dažnedažādas priekšrocības, jebkura kontaktlēca ir svešķermenis acīs. Un acīm ir vajadzīga atpūta, līdzīgi kā mūsu kājām no kurpēm! Atpūtinot acis, kā redzes korekcijas veidu izmantojiet optiskās brilles!   
Rakstu pievienoja
Viktorija Vlasenko
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017