Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Lupas dabas pētniekiem, filatēlistiem... un ikvienam, kuram nepieciešams!
Lupas dabas pētniekiem, filatēlistiem... un ikvienam, kuram nepieciešams!

Mūsdienās palielināmo stiklu jeb lupu izvēle ir ļoti liela un plaša. Izvēloties lupu, jāņem vērā pirmkārt to, cik stipru vajag, kādam nolūkam (cik smalkas detāļas jāredz), cik liela lupa diametrā. Protams, nedrīkst arī aizmirst par lupas kvalitāti – no kāda materiāla ir izgatavota, cik izturīga un, galvenais, cik kvalitatīva lupas lēca. Plastikāta lupas lēca ir vieglāka, savukārt stikla lēca - izturīgāka pret skrapējumiem, turklāt asfēriska dizaina lēca novērš kropļojumu veidošanās. Tāpat kā arī lēcas varbūt ar dažāda veida pārklājumiem, tāpat arī lupām ir īpaši lēcas pārklājumi – dzidrinātais, pret skrapējumiem. Un jo īpaši vēlos uzsvērt – lupas nav jāuztver kā tikai un vienīgi palīgrīks teksta vai smalku rokdarbu saskatīšanai. Ar tām var iet pētīt dabu, bērni – vērot mazus kukainīšus, vaboles (īpaša lupa kukaiņu pētīšanai), un atklāt daudz līdz šim neievērotu sīkumu!

 
Kur lieto lupas? Lupas pielieto kosmetoloģijā, manikīra speciālisti, juvelieri, pulksteņu meistari, lodetāji, kā arī citās profesijās, kur tiek strādāts ar ļoti smalkām detaļām. Lupas ļoti bieži izmanto cilvēki ar redzes traucējumiem vai vecāka gadagājuma cilvēki. Ir vairākas acu kaites, kas piemeklē gados vecākus cilvēkus, radot tiem neatgriezenisku redzes samazinājumu. Nereti pat brilles vairs nevar līdzēt, bet redzēt tomēr vajag! Šādās situācijās tiek ņemts talkā papildus korekcijas līdzeklis – lupa. Piemēram, situācijās, kad ikdienā tiek lietotas īpaši “stipras” plus dioptriju brilles, kas nedod uzlabojumu un lasīt grāmatu ir apgrūtinoši.

Lupas var iedalīt vairākas kategorijās:

  • rokā turamās;
  • ar statīvu;
  • pie galda skruvējamas;
  • kabatas;
  • binokulārās lupas (ko var uzlikt uz galvas);
  • lupas ar pieskrūvējamu burciņu (speciālas kūkaiņu pētīšanai);
  • lupas ar papildus apgaismojumu;
  • lupas piestirpināmas pie brillēm;

Lupas var iedalīt pēc palielinājuma, kas var būt no 1,5x līdz pat 30x, un palielināma laukuma lieluma – lupas diametra.  


Optikas salonos Metropole piedāvājam firmas “Carson” lupas, kas izgatavo augstas kvalitātes plaša patēriņa lupas un ne tikai. Ja kāda no nepieciešamajām lupām nebūs pieejama salonā uz vietas, to ir ērti pasūtīt, izvēloties no kataloga sev nepieciešamāko. Un, piemēram, arī īpašu lupu kukaiņu pētīšanai!

Lupu veidi dažādām vajadzībām:

Rokā turamās lupas – var būt dažādas pēc sava stipruma un lieluma. Der atcerēties - jo lielāks lupas diametrs, jo mazāks stiprums un attiecīgi palielinājums. Stipras, liela palielinājuma lupas nekad nebūs liela izmēra. Šīs tiek lietotas galvenokārt lasīšanai un lai saskatītu jeb kuras smalkas detaļas tuvumā.

          Lupa-stienītis lasīšanai                                         Lupa ar iebūvētu gaismiņu

Lupa-stienītis lasīšanai – ar mazu palielinājumu, bet ērta tādā ziņā, ka uzreiz tiek palielināta visa teksta  rindiņa.

Rokā turamā lupa ar iebūvētu gaismas lampiņu, kas palielina 5x. Turklāt tai ir speciāls vāciņš, kas pasargā lupu no saskrāpēšanas.

  

            Lupa ar vairākiem palielinājumiem                      Lupa ar statīvu un apgaismojumu

Lupa, kurā apvienoti vairāki palielinājumi. Visbiežāk lietojams 2,5x palielinājums, un spēcīgaki - 5x un 6x, ko var lietot pēc nepieciešamības vēl smalkākam tekstam.

Lupa ar statīvu un papildus apgaismojumu - ērti novietot uz galda, turklāt rokas paliek brīvas. Papildus apgaismojums sekmē labāku redzēšanu. Labi noder smalku darbu veikšanai.

 

 

      Lupa kukaiņu pētīšanai

Lupas dabas pētniekiem un zinātkāriem bērniem – lupas tiek skrūvetas klāt pie speciālas burciņas, kurā var ielikt kādu vaboli vai pētamo objektu un pētīt. Protams, būsim saucīgi pret dabu un pēc tam vaboli palaidīsim atpakaļ dabā! :)

  

            Pie galda skrūvējama lupa                                   Binokulāra lupa

Skrūvējamais pie galda palielināmais stikls, lupu var locīt un pārvietot plašā diapazonā. Paredzēts objektu pētīšanai, kad ir nepieciešamas brīvas rokas. Šāda veida lupas visbiežāk tiek pielietotas kosmetoloģijā.

Binokulāra lupa – to var uzlikt uz galvas (ar vai bez brillēm), ar maināmiem palielinajumiem, ir ar un bez papildus apgaismojuma. Ļoti ērta smalkiem remonta darbiem, darbam ar juvelierizstrādājumiem, pulksteņmeistariem.

 
 

            Kabatas lupa                                                            Palielināmais stikls-klips

Kabatas lupa – ko var ļoti ērti paņemt līdzi vai nesāt vienmēr kabatā. Var būt ar vai bez papildus apgaismojuma.

Palielināmais stikls-klips, ko var uzlikt uz savām brillēm, un izmantot pēc vajadzības. Parasti ir ar 1,5x palielinājumu.

 

          Kaklā karināma lupa                                                Briļļu lēcas lupa

Briļļu lēcas lupa tiek piestiprināta pie Jūsu brillēm. Ideāli piemērota, lai pētītu juvelierizstrādājumus, markas, monētas un mākslas darbus.

Kaklā karināma lupa, ko var ar regulējamas aukliņas palīdzību regulēt, un līdz ar to – abas rokas ir brīvas. Liela diametra lēca, palielinājums ap 4x.

Dažreiz ir vajadzīgs laiks un pacietība, lai iemācītos lietot un izmantot palielināmo, it īpaši cilvēkiem gados. Jāsaprot, ka lasīšana ar lupu nebūs tik plūstoša un ātra, detaļu aplūkošana prasa laiku.

Ja Jums pašam lupas izvēle sagada grūtības, Jūs nevarat izvēlēties nepieciešamo lupas palielinājumu vai lupas veidu, tad varat droši vērsties pie mūsu optometristiem, kas vienmēr izskaidros un noteiks, kāds lupas veids ir atbilstošāks tieši Jūsu vajadzībām, kā arī paradīs uz vietas un iemācīs kā pareizi lupu lietot!

 

Rakstu pievienoja
Viktorija Vlasenko
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017