Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Lai acis nežilbst pie auto stūres, un ne tikai...
Lai acis nežilbst pie auto stūres, un ne tikai...

 Optometriste optikas salonos Metropole Zane Kaužena

 

Sākšu ar to, ka ikviens optikas salonu apmeklētājs jau zina, vai neizbēgami – uzzinās, ka saulesbrilles ir ne vien stila aksesuārs, bet tām ir vēl divas būtiskas un ļoti praktiskas funkcijas. Tās pasargā acis no apžilbšanas, kā arī no saules izstarotiem kaitīgajiem ultravioletajiem (UV) stariem, kas mūsu platuma grādos īpaši spēcīgi ir vasarās.

Apžilbšana pie auto stūres gaišā diennakts laikā

Gaismas stari pēc atstarošanās no tādām horizontālām virsmām kā ūdens, asfalts, sniega klājums, stikls, kļūst polarizēti un iegūst izteiktu horizontālu polarizāciju. Tas nozīmē, ka no šīm virsmām atstarotie stari cilvēka acij redzamo attēlu izgaismo ar spožu gaismu, kas traucē saskatīt attēla detaļas un mums rodas vēlme piemiegt plakstiņus, lai neapžilbtu. Ikvienam satiksmes dalībniekam apžilbšana var būt bīstama, tostarp autobraucējam. Apžilbšanas rezultātā ātrāk iestājas nogurums, rodas redzes diskomforts, reizēm pat acis sāk asarot un zūd spēja pilnvērtīgi saskatīt ceļu un sekot satiksmei, jo pasliktinās redzamība braukšanas virzienā. Ja runājam tieši par auto, tad spožie stari mēdz žilbināt mūs tieši iespīdot auto salonā, atstarojoties no auto pārsega, slapja asfalta, lietus peļķēm.

Diennakts gaišajā laikā – labi palīdz polarizētās saulesbrilles

Lai izvairītos no apžilbšanas pie auto stūres- nolaižam "saules aizsargu". Lai gan šie saules stari palīdz samazināt salonā tieši krītošo saules staru plūsmu, tomēr nespēj pasargāt no atstarojošās gaismas. Tieši tādēļ autobraucēji papildus izmanto saulesbrilles. Un jāteic, autobraucēji un ne tikai, kļūst aizvien zinošāki, jo, ienākot salonā jautā pēc šoferu jeb polarizētajām saulesbrillēm. Polarizētās brilles, tāpat kā nepolarizētās saulesbrilles, pasargā cilvēka acis un plakstiņus no ultravioletā starojuma iedarbības. Tomēr vairākas polarizēto briļļu īpašības ļauj atrasties tām soli priekšā nepolarizētām saulesbrillēm. Lietojot brilles ar polarizētām lēcām, ievērojami mazinās acu nogurums, samazinās redzes spriedze un paaugstinās tās komforts, kā arī uzlabojas redzes kvalitāte un pieaug acij redzamā attēla kontrasts.Polarizētās briļļu lēcas nelaiž cauri un neļauj sasniegt aci šiem horizontāli polarizētiem gaismas stariem. Tajā pat laikā gaisma, kas atstarojas no citiem objektiem, būs nepolarizēta, tādēļ brīvi sasniegs acis un formēs skaidru attēlu acs tīklenē.

Tiem, kuri ikdienā nēsā brilles – izgatavojam optiskās saulesbrilles!

Tiem cilvēki, kuri ikdienā ir briļļu lietotāji, iespējams izgatavot fotohromās brilles (tautā sauktas arī par "hameleonu" brillēm), kas UV staru ietekmē vai redzamajā gaismā aptumšojas. Atrodoties telpās, lēcas atkal kļūst gaišas. Autovadītāji, kuri jau ir lietojuši fotohromās brilles, zina - ja mašīnas priekšējam stiklam ir UV aizsardzība, brilles mašīnā nenotonējas tik tumšas kā ārā. Bet tehnoloģijas un briļļu lēcu materiāli attīstās, tāpēc pašlaik optikas salonos Metropole ir nopērkamas fotohromās brilles, kas notonējas tik pat tumšas aiz mašīnas stikla kā ārā. Īpaši ieteicamas cilvēkiem, kuri daudz laika pavada ārpus telpām (dārznieki, autovadītāji, celtnieki, sportisti u.c.). Tiem, kuriem fotohromās brilles neiet pie sirds, izgatavojam optiskās saulesbrilles, turklāt arī ar polarizāciju, tādēļ par optisko saulesbriļļu īpašniekiem var kļūt tālredzīgi, tuvredzīgi un cilvēki, kuriem ir astigmātisms. Turklāt, ir iespējams izvēlēties arī saulesbriļļu tonējuma intenstāti, veidu (vienlaidus vai ar pāreju), pievienot dzidrināto pārklājumu.

Varam tikt apžilbināti arī naktī. Ko tad?

Arī naktī varam tikt apžilbināti. Gluži vienkārši tā iemesla dēļ, ka uz ceļa sastopamies ar aizmāršīgu vai pārdrošu autobraucēju, kurš nav izslēdzis tālās gaismas, vai auto gaismas nav noregulētas atbilstoši ceļu satiksmes noteikumiem.

Diemžēl vēl nav izgudrotas speciālas brilles, kas atbrīvotu no žilbšanas nakts laikā uz ceļa. Vienīgais palīgs ir brilles ar dzidrināto pārklājumu- tas pat ir tāds obligāts ieteikums, ja autovadītājs ir arī briļļu nēsātājs. CSDD noteikumos arīdzan ir rakstīts: "Ja vadītāju apžilbina, viņam jāieslēdz avārijas gaismas signalizācija un, nemainot braukšanas joslu, jāsamazina braukšanas ātrums vai jāapstājas." Lūk, acīmredzot, šis ir vienīgais padoms, kas var būt noderīgs apžilbšanas brīdī.

Nakts laikā noteikti nav jālieto saulesbrilles! Dažkārt šofererīši mēdz stāstīt, ka izmanto delteno toņu saulesbrilles braukšanai naktī. Taču nedaudzi zin, ka naktī tās nav ieteicams lietot, jo fiziski nekādu labumu redzei nedod. Tās var lietot braucot miglainā laikā vai brīdī, kad nupat sācis krēslot (bet nekādā gadījumā, ja iestājusies tumsa!) Turklāt, optikas salonos Metropole ir nopērkamas īpašas brilles DriveWear, kas ir domātas tieši autovadītājiem, jo apvieno gan fotohromo briļļu pielāgošanās spēju dažados apgaismojumos, gan polarizāciju, novēršot liekos apžilbumus. Šīs brilles labi pilda tām paredzētos uzdevumus gan atrodoties ārā, gan aiz mašīnas stikla!

Rakstu pievienoja
Zane Kaužena
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022