Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Īpaši labvēlīgi produkti Tavām acīm!
Īpaši labvēlīgi produkti Tavām acīm!

Ieva Rikena, optometriste optikas salonos Metropole

Jau no bērnības dzirdam vecākus sakām, ka dārzeņi noteikti ir jāēd, jo tie ir veselīgi. Protams, tā arī ir, taču, varam īpaši piedomāt pie tā, kas acīm veselīgāks un ar kādiem dārzeņiem savas acis varam īpaši palutināt. Luteīns un zeaksantīns ir divi lieliski antioksidanti, kas sastopami daudzos dārzeņos un ir vitāli svarīgi tādām acu struktūrām kā lēcai, tīklenei un jo sevišķi tās centrālajai daļai - makulai.

Luteīns un zeaksantīns – aizsargā acis

Luteīns un zeaksantīns aizsargā acis no augstas enerģijas gaismas viļņiem, kas diemžēl ir arī saules gaismas spektrā. Pētījumi rāda, ka cilvēkiem, kuri ikdienā lieto luteīnu saturošus pārtikas produktus, lēnāk attīstās tādas ar novecošanu saistītas acu slimības kā katarakta un makulas deģenerācija. Lai arī nav noteiktas luteīna un zeaksantīna vispārējās diennakts devas, Amerikas Optometristu Asociācija iesaka uzņemt 10mg luteīna un 2mg zeaksantīna katru dienu. Visvairāk luteīna ir kālī. Vienā tasītē rīvēta kāļa ir gandrīz 25 mg luteīna. Tas nozīmē, ka, ēdot pusdienas, tomāta šķēlītes vietā varam uzlikt ēdamkaroti rīvēta kāļa, un veselīgas acis ir garantētas! Vēl šīs labvēlīgās vielas ir arī spinātos (20,4mg), skābenēs (14,6mg) un rāceņos (12,2mg). Mazāk luteīna ir kukurūzā un brokoļos, taču pietiekami, lai pabarotu Jūsu acis ar tik nepieciešamo antioksidantu.

Luteīna un zeaksantīna “kokteilim” varam pievienot arī trešo antioksidantu- E vitamīnu, kas ir riekstos. Visvairāk E vitamīna ir diedzētos kviešos, kur 100 gramos diedzēto graudu ir 95 individuālās devas. Mums gan ikdienā nav nepieciešams vairāk par 25, tāpēc droši varam izvēlēties pēcpusdienas našķa vietā sauju mandeļu, lazdu riekstu vai saulespuķu sēklu.

Cinks – veselīgai nervu sistēmai

Arī cinks ir nepieciešams veselām acīm, jo tas rūpējas par nervu sistēmas pareizu darbību, kā arī ir iesaistīts acs pigmenta- melanīna veidošanos procesā. Šīs pigments pasargā acs tīkleni no nekontrolēti liela gaismas daudzuma. Tāpat arī tīklenes centrālajā daļā makulā cinka koncentrācija ir augsta, kas liecina par to, ka arī cinks mums ikdienā ir nepieciešams, lai redzētu labāk. Cinka pastiprināta uzņemšana ikdienā samazina risku attīstīties makulas deģenerācijai. Pieaugušam organismam būtu nepieciešams uzņemt 8-11mg cinka dienā, tāpēc, ja iespējams, varētu sevi palutināt ar 1 austeri (12mg), 200 gramiem liellopa gaļas (10.4mg) vai 400 gramiem omāra. Ja tomēr cūkgaļa Jums ir pieejamāka, tad jārēķinās ar gandrīz 500 gramiem dienā vai katru dienu jāizdzer 1 litrs jogurta.

Lai arī kādu Jūs izvēlētos savu ēdienkarti, noteikti paturiet atmiņā „acīm svarīgos” produktus, un pakāpeniski iekļaujiet tos savos ēšanas ieradumos. Katram no mums šķiet, ka esam vēl jauni un ar vecumu saistītās acs slimības vēl ir tālu, taču pilnveidojot uzturu mēs varam no tām izvairīties pavisam!

 

Rakstu pievienoja
Ieva Rikena
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017