Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Redzīgs seniors pie autostūres
Redzīgs seniors pie autostūres

Zane Kaužena, optometriste optikas salonos Metropole Ogrē

Transportlīdzekļa vadīšana kā tāda mēdz būt apgrūtinoša visu vecumu vadītājiem. Spēcīgi nokrišņi, diennakts tumšais laiks, apžilbšana, un, galu galā, mājās aizmirstās brilles vai saulesbrilles var būt tas faktors, kas transportlīdzekļa vadītāja redzei kļūst par lieku slogu, un pat dažkārt vadīšanu padara neiespējamu. Tomēr būtiskākais – laikus apjaust to brīdi, transportlīdzekļa vadīšana ir pārvērtusies par nedrošu citiem un sev! Un droša braukšana neaprobežojas vien ar ceļu satiksmes noteikumu pārzināšanu un iekļaušanos satiksmē.
Vieglo automobiļu (B kategorija) vadītāju skaits uz 2013.gada 1.janvāri pēc CSDD datiem ir bijis 779 286 autovadītāji. No tiem 81 121 ir vieglo automobiļu vadītāji, kuri vecāki par 64 gadiem. Līdz ar cienījamāka vecuma pienākšanu, arī mūsu maņas vairs nav tādas pat kā jaunības gados. Patiesi, nebūtu prātīgi noliegt šo faktu.

Katrs no mums noveco citādi, tādēļ nav konkrēts vecums, pēc kura vairs nevar vadīt automašīnu. Protams, nekādā gadījumā neapgalvoju, ka, sasniedzot 60, 70 gadus esat kļuvis nedrošs autovadītājs. Tomēr līdz ar vecumu, mūsu organisms mainās. Citam rodas sāpes kaklā vai tā stīvums – grūtāk paskatīties atpakaļ, vai pa labi un kreisi, lai veiktu manevrus (mainītu joslas), nogrieztos uz blakus ceļa. Vai arī sāpes kājās – grūtības mainīt pedāļus (gāze - bremzes).

Ja gados jauni vadītāji avārijas biežāk izraisa pārgalvīgas, neapdomīgas braukšanas rezultātā, tad cilvēkiem gados transporta līdzekļa vadīšanu mēdz traucēt redzes pasliktināšanās, dzirdes problēmas, palēninātie motorie refleksi, kā arī vispārējās veselības pasliktināšanās, hronisko slimību saasināšanās utml. Un piekritīsiet, auto vadīšana ar nopietniem redzes traucējumiem ir bīstama. Līdz ar to, ir svarīgi sekot līdzi savai pašsajūtai un šoreiz īpaši vēlos uzsvērt – acu veselībai un redzei!

Šeit apkopoju dažas lietas, ko realizējot, varam paildzināt drošu autovadīšanu līdz pat sirmam vecumam:

1. Došanās uz ikgadējo redzes pārbaudi pie redzes speciālista
Pēc 50-60 gadu vecuma acu un redzes pārbaudi jāveic vismaz reizi gadā pat tad, ja nav nopietnu acu vai vispārējās veselības problēmas. Ja esat redzi koriģējošu briļļu vai kontaktlēcu lietotājs, tas ir absolūti nepieciešams, lai pārliecinātos par redzes korekcijas pareizību (atbilstību pašreizējam stāvoklim), novērtētu nopietnu acu slimību (piemēram, katarakta, glaukoma, dažādas tīklenes saslimšanas) riskus. Ja brilles vēl nelietojat, kas gan ir salīdzinoši rets gadījums šajā vecumposmā, redzes pārbaude ir nepieciešama tik pat lielā mērā.

2. Apsveriet iespēju lietot brilles, kas vēl vairāk „palīdz” acīm!
Vienmēr izvēlieties brilles ar dzidrinātajiem briļļu lēcu pārklājumiem (saukts arī par anti-reflekso pārklājumu), lai mazinātu apžilbšanu. Rūpējieties, lai brilles būtu tīras, bez pirkstu nospiedumiem vai citiem netīrumiem, kā arī bez skrāpējumiem, tā uzlabojot redzamības asumu. Vasarā un saulainās ziemas dienās vēlamas saulesbrilles ar polarizācijas filtru, lai pēc iespējas vairāk pasargātu acis no apžilbšanas. Optikas salonos iespējams iegādāties arī polarizētās saulesbrilles ar speciāli Jums piemērotu optiku tajās.

3. Samaziniet ātrumu, braucot diennakts tumšajā laikā!
Kļūstot vecākam, acu zīlītes sašaurinās. Reaģējot uz tumsu, tās nepaplašinās tik pat ātri kā jaunam cilvēkam. Tieši šī iemesla dēļ un citu normālu, dabisku acu (to skaitā, visa organisma) novecošanas problēmu dēļ, seniora acs uztver tikai 1/3 daļu no visas redzes informācijas, ko uztver jaunietis ar veselām acīm. Diezgan liels apjoms, vai ne? Šī problēma izteikti samazina nakts redzamību, tieši tādēļ arī ieteikums par ātruma samazināšanu diennakts tumšajā laikā.

4. Meklējiet labākos risinājumus ar vecumu saistītajām kaitēm!
Ja ārsts ir noteicis, ka sirgstat ar kataraktu, tad asfēriska intraokulārā lēca, kuru liek kataraktas likvidēšanas operācijās laikā, var dot asāku redzamību, kā arī labāku kontrastu nekā tradicionālā sfēriskā intraokulārā lēca. Ja Jums ir glaukoma, lietojiet tonētas brilles, lai samazinātu žilbšanu. Ja slimojat ar cukura diabētu, pārbaudiet savas acis vismaz reizi gadā un sekojiet ārsta norādījumiem par viņa nozīmēto diētu, medikamentiem un dzīvesveidu, lai samazinātu risku diabētiskajai retinopātijai, kas var izraisīt pēkšņu redzes zudumu bez jebkādām brīdinošām pazīmēm. Un pavisam noteikti - aprunājieties ar savu ārstējošo ārstu par to, vai izrakstīto medikamentu lietošana var ietekmēt Jūsu uzmanību autovadīšanā vai veicot tehniskus darbus.

5. Rūpējieties par labu miegu!
Pat visprasmīgākajam autovadītājam ir nepieciešams miegs pietiekamā daudzumā un kvalitātē. Ja lietojat medikamentus, lai uzlabotu sava miega kvalitāti, jautājat savam ārstam par to ietekmi uz Jūsu spējām vadīt automašīnu pēc medikamentu lietošanas, kā arī to, cik ilga ir šo medikamentu ietekme uz šīm spējām.

6. Jūtaties ērti un droši!
Sēdieties pie stūres tikai tad, kad jūtaties komfortabli un drošs par sevi. Izvairieties no braukšanas sliktos laikapstākļos vai sastrēgumstundās, ja tas rada Jums bažas! Jā, tieši tik vienkārši.

7. Pielāgojiet savu transportlīdzekli!
Sekojiet vai transportlīdzeklis vienmēr ir izcilā tehniskā stāvoklī. Reizēm lietderīgi ir nomainīt automašīnu ar mehānisko ātrumkārbu pret automātisko. Pirms brauciena uzsākšanas noregulējat sēdekli un stūres iekārtu sev ērtā stāvoklī. Un, lai redzamība būtu vēl labāka, rūpējieties par tīriem spoguļiem, vējstiklu un mašīnas lukturiem, kā arī auto panelim ir jābūt pilnvērtīgi apgaismotam!

Lai labs ceļavējš un teicama redzamība!

Rakstu pievienoja
Zane Kaužena
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022