Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Redzīgs seniors pie autostūres
Redzīgs seniors pie autostūres

Zane Kaužena, optometriste optikas salonos Metropole Ogrē

Transportlīdzekļa vadīšana kā tāda mēdz būt apgrūtinoša visu vecumu vadītājiem. Spēcīgi nokrišņi, diennakts tumšais laiks, apžilbšana, un, galu galā, mājās aizmirstās brilles vai saulesbrilles var būt tas faktors, kas transportlīdzekļa vadītāja redzei kļūst par lieku slogu, un pat dažkārt vadīšanu padara neiespējamu. Tomēr būtiskākais – laikus apjaust to brīdi, transportlīdzekļa vadīšana ir pārvērtusies par nedrošu citiem un sev! Un droša braukšana neaprobežojas vien ar ceļu satiksmes noteikumu pārzināšanu un iekļaušanos satiksmē.
Vieglo automobiļu (B kategorija) vadītāju skaits uz 2013.gada 1.janvāri pēc CSDD datiem ir bijis 779 286 autovadītāji. No tiem 81 121 ir vieglo automobiļu vadītāji, kuri vecāki par 64 gadiem. Līdz ar cienījamāka vecuma pienākšanu, arī mūsu maņas vairs nav tādas pat kā jaunības gados. Patiesi, nebūtu prātīgi noliegt šo faktu.

Katrs no mums noveco citādi, tādēļ nav konkrēts vecums, pēc kura vairs nevar vadīt automašīnu. Protams, nekādā gadījumā neapgalvoju, ka, sasniedzot 60, 70 gadus esat kļuvis nedrošs autovadītājs. Tomēr līdz ar vecumu, mūsu organisms mainās. Citam rodas sāpes kaklā vai tā stīvums – grūtāk paskatīties atpakaļ, vai pa labi un kreisi, lai veiktu manevrus (mainītu joslas), nogrieztos uz blakus ceļa. Vai arī sāpes kājās – grūtības mainīt pedāļus (gāze - bremzes).

Ja gados jauni vadītāji avārijas biežāk izraisa pārgalvīgas, neapdomīgas braukšanas rezultātā, tad cilvēkiem gados transporta līdzekļa vadīšanu mēdz traucēt redzes pasliktināšanās, dzirdes problēmas, palēninātie motorie refleksi, kā arī vispārējās veselības pasliktināšanās, hronisko slimību saasināšanās utml. Un piekritīsiet, auto vadīšana ar nopietniem redzes traucējumiem ir bīstama. Līdz ar to, ir svarīgi sekot līdzi savai pašsajūtai un šoreiz īpaši vēlos uzsvērt – acu veselībai un redzei!

Šeit apkopoju dažas lietas, ko realizējot, varam paildzināt drošu autovadīšanu līdz pat sirmam vecumam:

1. Došanās uz ikgadējo redzes pārbaudi pie redzes speciālista
Pēc 50-60 gadu vecuma acu un redzes pārbaudi jāveic vismaz reizi gadā pat tad, ja nav nopietnu acu vai vispārējās veselības problēmas. Ja esat redzi koriģējošu briļļu vai kontaktlēcu lietotājs, tas ir absolūti nepieciešams, lai pārliecinātos par redzes korekcijas pareizību (atbilstību pašreizējam stāvoklim), novērtētu nopietnu acu slimību (piemēram, katarakta, glaukoma, dažādas tīklenes saslimšanas) riskus. Ja brilles vēl nelietojat, kas gan ir salīdzinoši rets gadījums šajā vecumposmā, redzes pārbaude ir nepieciešama tik pat lielā mērā.

2. Apsveriet iespēju lietot brilles, kas vēl vairāk „palīdz” acīm!
Vienmēr izvēlieties brilles ar dzidrinātajiem briļļu lēcu pārklājumiem (saukts arī par anti-reflekso pārklājumu), lai mazinātu apžilbšanu. Rūpējieties, lai brilles būtu tīras, bez pirkstu nospiedumiem vai citiem netīrumiem, kā arī bez skrāpējumiem, tā uzlabojot redzamības asumu. Vasarā un saulainās ziemas dienās vēlamas saulesbrilles ar polarizācijas filtru, lai pēc iespējas vairāk pasargātu acis no apžilbšanas. Optikas salonos iespējams iegādāties arī polarizētās saulesbrilles ar speciāli Jums piemērotu optiku tajās.

3. Samaziniet ātrumu, braucot diennakts tumšajā laikā!
Kļūstot vecākam, acu zīlītes sašaurinās. Reaģējot uz tumsu, tās nepaplašinās tik pat ātri kā jaunam cilvēkam. Tieši šī iemesla dēļ un citu normālu, dabisku acu (to skaitā, visa organisma) novecošanas problēmu dēļ, seniora acs uztver tikai 1/3 daļu no visas redzes informācijas, ko uztver jaunietis ar veselām acīm. Diezgan liels apjoms, vai ne? Šī problēma izteikti samazina nakts redzamību, tieši tādēļ arī ieteikums par ātruma samazināšanu diennakts tumšajā laikā.

4. Meklējiet labākos risinājumus ar vecumu saistītajām kaitēm!
Ja ārsts ir noteicis, ka sirgstat ar kataraktu, tad asfēriska intraokulārā lēca, kuru liek kataraktas likvidēšanas operācijās laikā, var dot asāku redzamību, kā arī labāku kontrastu nekā tradicionālā sfēriskā intraokulārā lēca. Ja Jums ir glaukoma, lietojiet tonētas brilles, lai samazinātu žilbšanu. Ja slimojat ar cukura diabētu, pārbaudiet savas acis vismaz reizi gadā un sekojiet ārsta norādījumiem par viņa nozīmēto diētu, medikamentiem un dzīvesveidu, lai samazinātu risku diabētiskajai retinopātijai, kas var izraisīt pēkšņu redzes zudumu bez jebkādām brīdinošām pazīmēm. Un pavisam noteikti - aprunājieties ar savu ārstējošo ārstu par to, vai izrakstīto medikamentu lietošana var ietekmēt Jūsu uzmanību autovadīšanā vai veicot tehniskus darbus.

5. Rūpējieties par labu miegu!
Pat visprasmīgākajam autovadītājam ir nepieciešams miegs pietiekamā daudzumā un kvalitātē. Ja lietojat medikamentus, lai uzlabotu sava miega kvalitāti, jautājat savam ārstam par to ietekmi uz Jūsu spējām vadīt automašīnu pēc medikamentu lietošanas, kā arī to, cik ilga ir šo medikamentu ietekme uz šīm spējām.

6. Jūtaties ērti un droši!
Sēdieties pie stūres tikai tad, kad jūtaties komfortabli un drošs par sevi. Izvairieties no braukšanas sliktos laikapstākļos vai sastrēgumstundās, ja tas rada Jums bažas! Jā, tieši tik vienkārši.

7. Pielāgojiet savu transportlīdzekli!
Sekojiet vai transportlīdzeklis vienmēr ir izcilā tehniskā stāvoklī. Reizēm lietderīgi ir nomainīt automašīnu ar mehānisko ātrumkārbu pret automātisko. Pirms brauciena uzsākšanas noregulējat sēdekli un stūres iekārtu sev ērtā stāvoklī. Un, lai redzamība būtu vēl labāka, rūpējieties par tīriem spoguļiem, vējstiklu un mašīnas lukturiem, kā arī auto panelim ir jābūt pilnvērtīgi apgaismotam!

Lai labs ceļavējš un teicama redzamība!

Rakstu pievienoja
Zane Kaužena
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017