Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Atgādinošie padomi kontaktlēcu lietotājiem
Atgādinošie padomi kontaktlēcu lietotājiem

Aija Muceniece, optikas salonu Metropole vadošā optometriste

Jūsu acu veselībai ir svarīgi, lai piemērotākās kontaktlēcas un kopšanas līdzekļus piemeklētu redzes speciālists. Jums ir jāuzticas savam optometristam vai acu ārstam, pastāstot par savu nodarbošanos, dzīvesveidu, hobijiem, slimībām un medikamentiem, ko lietojiet. Šis raksts ir tapis vairāk kā atgādinājums tiem kontaktlēcu lietotājiem, kuri, konsultējoties ar redzes speciālistu, ir tikuši pie skaidras redzes ar lēcu palīdzību, tomēr kaut kas ir piemirsies... Taču, ja kontaktlēcas nelietojiet, bet vēlēšanās pamēģināt ir – raksta vadlīnijas nebūs tas īstais „skolotājs”, kas aizstās kontaktlēcu lietošanas apmācību pie redzes speciālista. Pavisam noteikt, ne. Un vēl viena lieta, ko der atcerēties - kontaktlēcu lietošana ir droša, ja ievēro it visas speciālista rekomendācijas! Pats pirmais noteikums ir tīras rokas, lai varētu ķerties klāt lēcām.


Ieliekot un izņemot kontaktlēcas – pārbaudi to puses!

* Pirms kontaktlēca tiek ielikta acī, jāpārliecinās, ka tā ir tīra, nav bojāta un ir vērsta uz pareizo pusi. Ja kontaktlēca tiek ielikta uz nepareizo pusi, tas var radīt diskomfortu, graušanas sajūtu, nestabilu attēlu un miglainu redzi, kā arī kontaktlēca var labi necentrēties un neturēties uz acs.
Kā noteikt kontaktlēcas pareizo pusi?
Turot lēcu uz pirksta galiņa, aplūko lēcas malas. Ja malas būs vērstas uz augšu un kontaktlēca vizuāli atgādinās „bļodiņu”, tad lēca ir uz pareizo pusi. Savukārt, ja lēcas malas būs vērstas uz āru un nedaudz leju, atgādinot „šķīvīti ”, tad lēca ir uz nepareizo pusi un tā ir jāapvērš otrādi.

Un tagad – kontaktlēcas ielikšanas process
* Pirms liec kontaktlēcas acīs, obligāti nomazgā rokas.
* Liekot kontaktlēcas acīs, centies to darīt virs plakanas virsmas (vislabāk - galda vai spoguļa), lai lēca nepazūd vai nenokrīt uz grīdas.
* Ja lēca likšanas procesā ir nokritusi uz grīdas, galda vai citas virsmas, nepacel to uzreiz, bet vispirms samitrini ar kontaktlēcu kopšanas šķīdumu. Tad pacel, vēlreiz kārtīgi noskalo ar šķīdumu un liec acī. Tā pasargāsi lēcu no saplīšanas un savas acis no infekciju riska.
* Vienmēr centies uzsākt kontaktlēcu ievietošanu ar vienu un to pašu aci, lai izvairītos no kontaktlēcu sajaukšanas.
* Atceries, ka kontaktlēcas jāliek acīs ne ātrāk kā 30 - 40 min pēc pamošanās un jāizņem vismaz 2h pirms gulētiešanas, acīm nepieciešams „paelpot”!

Kontaktlēcu kopšana no rīta un vakarā, ja vien nelieto 1 dienas kontaktlēcas:

NO RĪTA:

VAKARĀ:

1.Rūpīgi nomazgā rokas un noslauki dvielī,      

  kas nepūkojas.

1.Rūpīgi nomazgā rokas un noslauki

 dvieli, kas nepūkojas.

2. Uzmanīgi izņem kontaktlēcu no konteinera;

var  izmantot arī speciālas pincetes.

2.Piepildi konteineru ar tīru kontaktlēcu

kopšanas šķīdumu.

3.Ieliec kontaktlēcu plaukstā un  noskalo ar

šķīdumu. Pārbaudi, vai lēca ir tīra, nebojāta.

3. Izņem kontaktlēcu no acs.

4. Pārbaudi-  vai kontaktlēca vērsta uz pareizo

   pusi.

4. Notīri kontaktlēcu, ievietojot to plaukstā,

 uzlejot kopšanas šķīdumu un viegli, apļveida  

kustībām paberzējot kontaktlēcu.

5. Ieliec kontaktlēcu acī.

5. Noskalo kontaktlēcu ar kopšanas šķīdumu.

6. Izskalo konteineru ar tīru kontaktlēcu

 kopšanas šķīdumu.

6. Ievieto kontaktlēcu attiecīgajā kontaktlēcu

konteinera nodalījumā, aizveriet nodalījuma

vāciņu. Atceries- kontaktlēcai jābūt pilnībā

iegremdētai kontaktlēcu kopšanas šķīdumā!

Nedari, ja lieto kontaktlēcas!
* Kontaktlēcu tīrīšanai un skalošanai neizmanto krāna vai jebkādu citu ūdeni!
* Nelieto vienu un to pašu kontaktlēcu kopšanas šķīdumu atkārtoti vai nepapildini jau esošo šķīduma atlikumu kontaktlēcu uzglabāšanas konteinerā!
* Nelieto vienlaicīgi dažādus kontaktlēcu kopšanas šķīdumus. Dažādus kopšanas līdzekļus nedrīkst mainīt uz vienu un to pašu kontaktlēcu pāri!
* Neuzglabā kontaktlēcas fizioloģiskajā šķīdumā, jo tas netīra un nedezinficē kontaktlēcas.
* Nelieto kontaktlēcas vai kontaktlēcu kopšanas līdzekļus pēc derīguma termiņa beigām.
* Nelieto kopšanas šķīdumu, kas ir atvērts ilgāk par 3 mēnešiem. Pat ieteicams uzrakstīt uz pudelītes atvēršanas datumu.
* Nepeldies ar kontaktlēcām acīs, jo lēcas var pazust vai tām var pieķerties ūdenī esošie mikroorganismi.
* Nelieto kontaktlēcas ilgākā režīmā, kā to noteicis redzes speciālists.
* Nedod savas kontaktlēcas valkāt vai piemērīt citiem, tās paredzētas tikai Tavām acīm. Dalīšanās ar kontaktlēcām palielina infekcijas risku.

Nekavējoties izņem kontaktlēcas, ja:
* acis sāk sūrstēt, niezēt, grauzt un/ vai ir svešķermeņa sajūta;
* acis ir apsārtušas un asaro;
* attēls miglojas un parādās daudzkrāsaini apļi ap objektiem redzes laukā.
Ja diskomforts pēc kontaktlēcu izņemšanas pazūd, pārbaudi, vai lēca nav ieplīsusi, netīra, vai uz tās nav kāds svešķermenis. Ja problēma neizzūd, steigšus dodies pie redzes speciālista. Jebkurš no augstāk minētajiem simptomiem var liecināt par infekciju vai acu veselības problēmām, kad nepieciešama ārstnieciska iejaukšanās, tādēļ neatstāj vizīti uz vēlāku laiku, bet dodies pie redzes speciālista uzreiz!

Daži vērtīgi ieteikumi kontaktlēcu lietotājam:
* Atceries! Tavām acīm ir svarīgi atpūsties un „paelpot” - kontaktlēcas nevar pilnībā aizvietot briļļu lietošanu. Vismaz 1- 2 dienas nedēļā atpūtini acis no kontaktlēcām un tikmēr izmanto brilles.
* Ja lēca „pielipusi” un to grūti izņemt, iepilini speciālista ieteiktos mitrinošos pilienus.
* Nomaini kontaktlēcas redzes speciālista ieteiktajos termiņos. Nēsājot kontaktlēcas bez nomainīšanas ilgāk par noteikto laiku, uz tām veidojas dabiskas nogulsnes, kas rada acu kairinājumu un/vai redzes pasliktināšanos, tādejādi atstājot kaitīgu ietekmi uz acu veselību.
* Uz profilaktisko vizīti pie optometrista dodies regulāri - reizi pusgadā.
* Ja lieto dekoratīvo kosmētiku, tā ir jāuzklāj pēc kontaktlēcu ievietošanas acīs un jānoņem pēc to izņemšanas. Lieto matu laku vai smaržas pirms kontaktlēcu ielikšanas vai aizver acis, lai novērstu aerosola nokļūšanu uz kontaktlēcām.
* Ejot pirtī, saunā vai solārijā, vienmēr izņem kontaktlēcas no acīm.
* Ja esi apslimis un lieto tādus medikamentus kā pretiesnu, diurētiķus, trankvilizatorus, antihistamīnus, antidepresantus, zāles asinsspiediena samazināšanai, orālos kontracepcijas līdzekļus, pavēro, vai tas neietekmē kontaktlēcu lietošanu un neizraisa sausuma sajūtu acīs, pastiprinātu jutīgumu pret kontaktlēcām vai redzes miglošanos.

Lai veiksmīga kontaktlēcu lietošana!


 

Rakstu pievienoja
Aija Muceniece
vadošā optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017