Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Optisko briļļu izvēle pēc 40 gadiem
Optisko briļļu izvēle pēc 40 gadiem

Zane Kaužena, optometriste optikas salonos Metropole Ogrē

Iespējams, jau esat dzirdējuši, ka, sasniedzot apmēram 40 gadu vecumu, citam ātrāk, citam nedaudz vēlāk, iestājas tā saucamais presbiopijas vecums. Tā nav slimība, bet gan pavisam normāls fizioloģisks process, kas piemeklē ikkatru no mums. Vienkāršiem vārdiem runājot, tas ir vecums, kad rodas nepieciešamība iegādāties lasāmbrilles.
Pat, ja par brillēm iepriekš neesat saskāries, varat būt droši, ka profesionālā optikas salonā redzes speciālists palīdzēs izvēlēties piemērotāko risinājumu Jūsu acīm. Un tomēr, pirms nonākt saskarē ar “nezināmo”, cilvēkam vienmēr gribas izzināt lietas iepriekš... Tieši tādēļ, vēlos Jums mazliet vairāk pastāstīt par brillēm, kas varētu būt piemērotas cilvēkiem, kuri sasnieguši to vecumu, kad lasāmbrilles jau nepieciešamas...

Ja Jums ir izrakstītas brilles tikai lasīšanai

Ja jums ir laba redze tālumā un optometrists izrakstījis recepti lasāmbriļļu iegādei, tad šis ir pats vienkāršākais variants – nepieciešamas monofokālas briļļu lēcas. Atliek vien izvēlēties – vai vēlaties briļļu lēcas ar vai bez klājuma. Uzreiz vēlos norādīt - brillēs ar klājumu redzes kvalitāte būs augstāka, redzamība asāka un kontrastaināka, kā arī briļļu lēcas mazāk skrāpēsies un būs vieglāk tīrāmas, salīdzinot ar brillēm bez klājuma. Tādēļ mans ieteikums būtu tomēr izvēlēties briļļu lēcas ar klājumu.

Optikas salonā “Metropole” ir pieejami dažādi briļļu lēcu klājumi, piemēram:

• HMC klājums – cietināta, dzidrināta lēca. Noņem no lēcas virsmas atstaroto gaismu, uzlabo kontrastu, viegli kopjamas;
• SuperHydro klājums –
jaunās paaudzes dzidrinātā lēca. Pilda HMC klājuma funkcijas, bet ir arī papildus uzlabojumi - atgrūž ūdeni, lēca mazāk nosvīst un ātrāk atsvīst pie temperatūras maiņām, kā šajā klājumā ir iestrādāts filtrs, kas noņem kaitīgo starojumu no dažādiem monitoriem un displejiem;
• Aqua klājums –
pilda SuperHydro funkcijas. Īpaši piemērota lēca cilvēkiem, kuriem ļoti svarīgs ir briļļu estētiskais izskats.
• Omega Max klājums -
pilda SuperHydro funkcijas, bet ar papildus maksimālu aizsardzību pret skrāpējumiem.

Brīdī, kad nepieciešamas lasāmbrilles, jeb, kā jau noskaidrojām, tā sauktajā presbiopijas vecumā, nav iespējams ar vienu optisko stiprumu iegūt labu redzi gan tāluma, gan tuvumā. Ja ar brillēm labi redzēs tuvumā, tad tāluma skats būs miglains.

Ja izrakstītas brilles labai redze tuvumā un tālumā
Ja Jums ir nepieciešams koriģēt redzi dažādos attālumos jeb nepieciešama korekcija gan tālumā, gan tuvumā, šajā gadījumā ir iespējams izvēlēties no vairākiem risinājumiem, izgatavojot:

1) 2 brilles, kur vienas no tām izmantosiet, skatoties tālumā, piemēram, televizoru. Un nomainīsiet pret otrām, kad veiksiet tuvuma darbus. Jāteic, ka šis ne vienmēr ir tas parocīgākais risinājums, jo nepārtraukti jāatceras turēt sev tuvumā abas brilles, ja nu tās pēkšņi nepieciešamas.

2) bifokālās brilles – divdaļīgas lēcas, kur augšējā lēcas daļa paredzēta redzei tālumā, bet apakšējais lodziņš paredzēts tuvuma redzei. Tomēr tās nebūs piemērotas vidējai distancei jeb darbam pie datora. Šo briļļu plusi – vienlaicīgi var skatīties TV un adīt, labi redzot abus. Mīnuss – briļļu lēcu optiskās uzbūves dēļ var rasties problēmas ar staigāšanu pa ielu vai kāpšanu pa trepēm ar šīm brillēm uz acīm.

3) progresīvās brilles – šīm briļļu lēcām ir tāluma, vidējā un tuvuma zona, kas pakāpeniski pāriet cita citā, nodrošinot skaidru redzi visos attālumos. Šo briļļu darbības princips ir šāds: skatoties caur lēcas augšējo daļu, ir skaidra redze tālumā. Nolaižot acu skatu nedaudz zemāk, ir skaidra vidējā zona. Bet, skatoties pa lēcas apakšējo daļu, ir skaidri redzams, kas ir tuvumā. Šo briļļu atšķirība no bifokālajām brillēm, ir tā, ka netrūkst korekcija vidējai zonai un brilles būs pievilcīgākas arī vizuāli, jo bifokālajām brillēm apakšā ir redzams “lodziņš”, bet šīm – tāds nav. Tā kā progresīvās brilles pēc uzbūves ir sarežģītākas, ar tām ir mazliet “jāpamācās” skatīties.

Ja izrakstītas brilles redzes korekcijai tuvumā un darbam pie datora

Kā labu variantu varam ieteikt tā saucamās “ofisa brilles”. Ar tām varēsiet lasīt, strādāt ar datoru un redzēt pat nedaudz tālāk, apmēram līdz 2 metriem. Tomēr šāda tipa brilles nedrīkst lietot, lai skatītos tālumā vai vadītu auto.


Piemēri no dzīves

1. Piemērs: Man patīk pavadīt brīvo laiku, minot krustvārdu mīklas un pie reizes paralēli skatīties TV. Tātad, brilles ir nepieciešamas kā tālumam, tā tuvumam.
Optometrists iesaka:
Viens no variantiem ir bifokālās brilles, ar kurām var redzēt gan tālumā, gan tuvumā, tomēr ar šīm brillēm uz acīm pārvietošanās varētu būt apgrūtināta. Ja paredzēts, ka brilles vēlēsieties izmantot, ikdienā pārvietojoties, piemēram, dodoties uz veikalu, labāks un piemērotāks variants būtu progresīvās brilles, jo ar šīm brillēm ir ērtāka un drošāka pārvietošanās.

2.Piemērs: Seniors, kas nodarbojas ar sportu brīvā dabā. Brilles nēsā tikai, lai skatītos tālumā, bet lasot, brilles ņem nost.
Optometrists iesaka:
Ja kungu neapgrūtina briļļu ņemšana nost un likšana atpakaļ uz acīm, tad varu ieteikt vienkāršas brilles tālumam ar labu klājumu. Piemēram, vai nu jau iepriekš pieminēto Superhydro klājumu - brilles mazāk svīdīs ciet, kā arī ātrāk atsvīdīs, salīdzinot ar zemākas kvalitātes lēcām, vai Omega Max - papildus tam lēcas mazāk skrāpēsies.

3.Piemērs: Bankas darbiniece, lietojot monofokālās brilles tuvumam un skatoties caur tām, neredz vairs tik skaidri datoru, kā arī klienta seju, kas pienācis pie galda aptuveni 1 metra attālumā. Savukārt bez brillēm tālumā redz ļoti labi.
Optometrists iesaka:
Šis ir tas gadījums, kad vislabāk izvēlēties “ofisa tipa” brilles, ar kurām skaidri var redzēt gan dokumentus, gan datoru, gan arī pašu klientu. Šīs brilles iesaku gan darbā, un arī mājās, bet tikai lasot vai darbojoties ar datoru.

4.Piemērs: Cilvēks visu dzīvi ir izmantojis brilles, lai redzētu tālumā. Un nu ir pienācis brīdis, kad, veikt tuvuma darbus nav iespējams, jo redze tuvumā pasliktinājusies. Šim cilvēkam šķiet neparocīgi mainīt brilles, te vienas, liekot uz acīm, lai redzētu tālumā, te otras, lai redzētu tuvumā, turklāt viņam nesimpatizē bifokālo briļļu izskats.
Optometrists iesaka:
Pavisam noteikti iesaku lemt par labu progresīvajām brillēm. Brilles visu dienu ir uz acīm, visos attālumos ir laba redzamība, un no malas nevar novērot to, ka brilles ir domātas dažādiem attālumiem.

Rakstu pievienoja
Zane Kaužena
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022