Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Kāpēc acu ārsts pilina acīs?
Kāpēc acu ārsts pilina acīs?

Zane Kaužena, optometriste optikas salonos Metropole

Ko un kādēļ acu ārstam ir jāpilina pacienta acīs?

Lai laikus parūpētos par savu redzi un acu veselību, pēc nepieciešamības ir jādodas pie optometrista vai acu ārsta. Optometrists pārbaudīs, vai ar Jūsu redzi viss ir kārtībā, ir vai nav nepieciešamas brilles, vai līdz šim lietotās brilles vēl ir derīgas, vai arī jau nepieciešamas jaunas. Acu kaites ārstēs acu ārsts un viņa palīdzība nekavējoties jāmeklē arī tad, ja gadījusies acu trauma. Ja acij nav gadījusies kāda trauma, bet esat ieradies uz ierastu vizīti, tad tās laikā acu ārsta galvenais uzdevums ir novērtēt acs iekšējo stāvokli un noskaidrot, vai ir kāda no acu slimībām, un ja ir, tad uzsākt to ārstēšanu. Vizītes laikā tiek aplūkota acs iekšējās vides, tai skaitā tīklene, tās asinsvadi, redzes nerva disks un makula.

Katrs esam pamanījuši, ka acs zīlīte ļoti aktīvi reaģē uz gaismu, kad spožā gaismā tā sašaurinās, taču tumsā, lai labāk varam ieraudzīt – tā tieši pretēji paplašinās. Lai acu ārsts īpaši rūpīgi un detalizētāk var aplūkot acs iekšējās daļas, ir nepieciešams iepilināt acīs speciālus pilienus jeb cikloplēģiskos līdzekļus, kas zīlītei liks palikt paplašinātai pat pie spožas gaismas. Pilieni “atslēdz” acs akomodāciju jeb “atslēdz” muskuļu darbību un ārsts var veikt pilnvērtīgu izmeklēšanu. Pacientiem nav jāsatraucas par šo procedūru, jo tā ir acu ārsta ikdienas darba instruments ar pārejošām sajūtām!

Kādas ir sajūtas pēc pilināšanas acīs?

Iespējams, pats pilināšanas process un sajūtas pēc tā, pacientam varētu būt ne pārāk patīkamas, jo pasliktinās redzamība tuvumā, dažkārt arī tālumā. Tāpat pie paplašinātas acs zīlītes būsiet daudz jūtīgāks uz gaismu, tādēļ ieteicams lietot saulesbrilles, kamēr uzturaties ārpus telpām un pilienu iedarbība nav beigusies. Pilienu iedarbībai ir dažādi ilgumi, sākot no 30 minūtēm līdz pat 24 h. Visbiežāk iedarbība sāk mazināties aptuveni 1 h pēc acu ārsta vizītes, bet pilnībā izzūd 3-6 h laikā. Tas, cik ilga būs medikamentu iedarbība, ir atkarīga arī no acu krāsas.

Zilu un zaļu acu īpašniekiem medikaments iedarbosies ātrāk un tā iedarbība būs ilgāka nekā brūnu un tumšu acu īpašniekiem. Kādēļ tā? To ietekmē melanīna jeb acs krāsainā pigmenta daudzums acīs. Brūno un tumši brūno acu varavīksnenē melanīna ir daudz vairāk kā gaišo acu krāsu īpašniekiem, un melanīns “izfiltrē” un sevī absorbē aktīvo vielu, kas atrodas šajos līdzekļos. Līdz ar to, ir jāpagaida kāds brītiņš, kamēr tas iedarbosies

Acu zīlīšu paplašināšana acu pārbaudes laikā ir īpaši svarīga cilvēkiem, kuriem ir risks iegūt kādu no acu slimībām, vai arī, ja šīs slimības jau ir novērotas. Paplašonot acu zīlītes, ir iespējams atklāt tādas slimības kā diabēts, acu audzēji, paaugstināts acu spiediens, dažas infekciju slimības, makulas deģenerāciju, tīklenes plīsumus un vaskulītu. Tāpat acu zīlītes paplašināšana tiek lietota arī dažādu acu operāciju laikā, lai saglabātu varavīksnenes apaļo formu un mazinātu traumas; lai ārstētu ambliopiju jeb slinko aci (līdzīgi kā līmējot bērna mazo actiņu ciet ar plāksteri).

Pēc acu ārsta vizītes
Retos gadījumos pacients mēdz piedzīvot pārejošas blakusparādības, piemēram:
• Īslaicīgi miglaina redze;
• pastiprināta asarošana, sarkanas acis un to niezēšana – pāriet ātri pats no sevis.

Kā redzes speciālists iesaku sarunāt kādu paziņu, kurš Jūs var aizvest ar savu transportu pie acu ārsta un pēc tam atgādāt atpakaļ mājās! Tāpat iesaku šo dienu paņemt brīvu no darba, nevis tūdaļ pēc vizītes doties uz darbu, jo pavisam iespējams – Jūs pat nevarēsiet pastrādāt dēļ neskaidrās redzes, turklāt acīm šajā dienā noderētu papildus atpūta
 

Rakstu pievienoja
Zane Kaužena
optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017