Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Kas jāzina, dodoties uz redzes pārbaudi?
Kas jāzina, dodoties uz redzes pārbaudi?

Sofija Jokste, optometriste optikas salonos Metropole

Lai redzes pārbaude pie redzes speciālista jeb optometrista gūtu maksimālu rezultātu, jāņem vērā dažas lietas un iespēju robežās jācenšas tās realizēt. Jo arī pie optometrista, gluži kā ārsta kabinetā, notiek divu cilvēku – pacienta un redzes speciālista, kopdarbs.

Bet vispirms par to, kas sagaida cilvēku, kad viņš ierodas uz redzes pārbaudi un ko būtu jāņem līdzi...

 Nav maznozīmīgi, kāda ir Jūsu pašsajūta!
Ņemiet vērā, ka tas, kādā stāvoklī ieradīsimies pie redzes speciālista, lielā mērā arī noteiks vizītes rezultātu. Primāri jāsaprot, ka jebkura organisma saslimšana, medikamentu lietošana, nogurums, pārmērīgi liela redzes slodze, nakts darbs, neizgulēšanās un citi faktori, kas organismu "izsit" no ierastā ritma, var atstāt ietekmi uz acu un redzes stāvokli, tāpēc noteikti neiesaku veikt redzes pārbaudi briļļu vai kontaktlēcu izrakstīšanas nolūkā, esot neveselam vai pārmērīgi nogurušam. Tāpat, sagatavojoties redzes pārbaudei, ir jāapdomā- kādi medikamenti tiek lietoti, ieskaitot hormonālo kontracepciju- kas paaugstina sausās acs sindroma risku. Tas viss noteikti būs jāpastāsta savam redzes speciālistam, jo ir medikamenti, kurus lietojot, redzes stāvoklis var būtiski izmainīties.
 
Labākā diena redzes pārbaudei – brīvdiena!
Vislabākā diena redzes pārbaudei ir brīvdiena, kad cilvēks ir labi izgulējies, nav lietojis alkoholu iepriekšējā vakarā, kā arī acis nav "samocītas" pie datora. Neiesaku redzi pārbaudīt pēc saspringtas darba dienas, īpaši, ja tā ir pavadīta pie datora. Aci var salīdzināt ar muskuli, un jebkurš muskulis, pēc pamatīgas slodzes, nedos optimālo rezultātu. Tāpat pirms pirmreizējās vizītes ir jānoskaidro, kādas acu kaites ir bijušas vecākiem un vecvecākiem, jo ir daudzas acu slimības ar ģenētisko predispozīciju- noslieci pārmantoties. Ir atsevišķi gadījumi, kad optometrists tomēr lūdz pacientu ierasties uz atkārtotu vizīti tieši pēc darba dienas, ja sūdzības par redzi parādās tikai vakaros, iestājoties acu nogurumam.
 
 
Vislabāk atrast optometristu, kam uzticēt redzi ilglaicīgi!
Ja redzes pārbaudes jau iepriekš ir veiktas, noteikti būtu jāmēģina sameklēt un sagatavot līdzi ņemšanai iepriekšējos pārbaužu rezultātus- lai optometrists zinātu, kā redze ir progresējusi. Tāpēc ideālā variantā redzes progresija būtu jānovēro pie viena konkrētā- sev vistīkamākā optometrista. Manā praksē ir pieredzēti daži gadījumi, kad cilvēki bieži vien apzināti noklusē vai vēlas noslēpt iepriekšējo briļļu korekciju, domādami, ka tādā veidā iegūs precīzāku rezultātu. Šī mazā "šmaukšanās" drīzāk var kļūt par kaitēšanu gan sev, gan optometristam- tā ir apzināta speciālista apgrūtināšana, reizēm arī maldināšana, kas var novest pat pie negatīva rezultāta. Tieši tādēļ uz redzes pārbaudi obligāti ir jāņem līdzi iepriekšējās brilles vai tās, kas tiek lietotas šobrīd! Dažkārt Ir gadījumi, kad redzes pārbaude nav iespējama, jo neuzņemos koriģēt, neredzot brilles, pie kurām acis ir "pieradušas", īpaši, ja runa ir par lielām dioptrijām (lieli plusi vai mīnusi) vai augstas pakāpes astigmātismu. Vēlreiz atgādinot, vēlos teikt, ka ļoti būtiski zināt, cik pilna vai nepilna korekcija ir bijusi brillēs, vai ir bijuši cilindri, vai nav, tikpat būtiski ir redzēt arī esošo starpzīlīšu attālumu brillēs, jo reizēm starpība starp esošo un reālo ir tik liela, ka uzreiz tik būtiskas izmaiņas nevar veikt.
 
Kas tiks darīts redzes pārbaudes laikā un cik ilgi tā noritēs?
Pilnvērtīga redzes pārbaude aizņem aptuveni 20-30 minūtes, kuru laikā optometrists noskaidros Jūsu redzes asumu tālumā, tuvumā, akomodācijas funkcijas un acu veselības stāvokli, paralēli pēc nepieciešamības tiks veikti dažādi citi testi refrakcijas noteikšanai. Jāgatavojas, ka pēc nepieciešamības acis var tikt iekrāsotas ar fluorescīnu- sausās acs sindroma noteikšanai. Dzīvē tas izpaudīsies tā - neilgu laiku pēc redzes pārbaudes acu "baltumi" būs nedaudz dzeltenīgi, kā arī iesnās būs dzeltena nokrāsa, taču nesatraucieties - tas ir nekaitīgi un ātri pārejoši. Tāpat ir jāgatavojas, ka nepieciešamības gadījumā acīs var tikt iepilināti speciāli pilieni- akomodācijas atslābināšanai, kā rezultātā, atkarībā no pilienu veida, acs zīlīte būs paplašināta 30 minūtes līdz pat 6 stundas, līdz ar to būs traucēta tuvuma redze un paaugstināta jutība pret spilgtu gaismu, tāpēc jebkurā gadījumā būtu jāņem līdzi saulesbrilles un nebūtu ieteicams pēc tam vadīt auto. Bet pilināšana notiek tikai ļoti retos gadījumos un ja cilvēks tajā dienā nav tam gatavs, mēs vizīti pārceļam uz citu dienu, dodot atbilstošos norādījumus.
Kā atsevišķu grupu varētu izcelt grūtnieces, kurām jāatceras, ka pēc dzemdībām redzes stāvoklis un refrakcija var mainīties, kā arī tas, ka grūtniecības laikā var būt izteiktāks sausās acs sindroms, līdz ar to nebūtu ieteicams sākt lietot kontaktlēcas grūtniecības laikā.
 
Ja uz redzes pārbaudi dodies ar domu izmēģināt kontaktlēcas!
Runājot par pirmreizējiem kontaktlēcu pacientiem, lielākoties ir jāatceras viss iepriekšminētais. Tomēr mazliet vairāk pievēršot uzmanību medikamentu lietošanai un dažādiem vīrusiem, kas izmaina asaru sastāvu. Ja esi saslimis, kā pirmreizējo tā atkārtoto kontaktlēcu vizīti vajadzētu pārcelt! Tāpat arī acīm jābūt atpūtinātām. Kas īpaši attiecas uz sievietēm - nākot uz kontaktlēcu vizīti, acīm būtu jābūt tīrām no kosmētikas, jo vizītes gaitā acis tiks vairākkārt aizskartas. Tāpat kontaktlēcu pielaikošanas un apmācību procesā nobirs pa kādai asariņai, līdz ar to bieza tušas kārta visu procesu apgrūtinās. Tāpat iesaku padomāt par manikīru, jo ar gariem nagiem iemācīties likt un izņemt kontaktlēcas būs daudz grūtāk. Jārēķinās ar to, ka pirmreizējā kontaktlēcu vizīte var aizņemt pat līdz 1,5 stundai un acis pēc vizītes būs apsārtušas. Par turpmākajiem norādījumiem pacientu informēs optometrists pēc vizītes.
 

Ja ievērosiet šos mazos priekšnoteikumus, Jūsu un redzes speciālista kopdarbs pavisam noteikti būs veiksmīgs!

Rakstu pievienoja
Sofija Jokste
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022