Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Veicot ikdienas darbus, rūpējies par savu acu aizsardzību!
Veicot ikdienas darbus, rūpējies par savu acu aizsardzību!

Aija Muceniece, vadošā optometriste optikas salonos Metropole

Vasarā, kad šķiet, varam baudīt brīvdienas kļūt bezrūpīgākiem, jāatceras būt uzmanīgiem pašiem un uzmanīt bērnus. Šis ir laiks, kad visvairāk pavadām dažādos āra darbos – pļaujam zāli, griežam krūmu zarus, zāģējam malku un veicam citus darbus. Veicot tos, lietojiet speciālās aizsargbrilles! Nevaram zināt, vai zālājā nav neliels akmens vai stikla gabaliņš, kas, iekļūstot zāles pļāvējā, var „lidot” un traumēt acis. Zāģējot malku vai griežot zarus – neaizsargātā acī var iekļūt skaida vai iedurties zars, radot nopietnus acs ābola bojājumus.
 
 
 
Dažādas acu traumas un pirmā palīdzība
 
Acī iekļuvis svešķermenis (stikla vai metāla šķembas, stiepļu gali utml.), nekavējoties jāmeklē acu ārsta palīdzība! Tikai ārsts spēs pareizi izņemt svešķermeni no acs un nozīmēt nepieciešamo ārstēšanu. Neberziet aci, cenšoties „dabūt ārā” svešķermeni. Ja ceļā pie ārsta rodas sajūta, ka sveškermeņa acī vairs nav, tomēr vizīte pie acu ārsta ir ļoti nepieciešama, lai pārliecinātos, ka acij nav nodarīti bojājumi. Piemēram, radzenes nobrāzumi.
Tāpat, ja pēc metināšanas vai zāģēšanas darbiem, acs ir sarkana, asaro un sāp, pie acu ārsta jādodas nekavējoties, jo bieži vien acī iekļuvusī metāla skaidiņa ir tik neliela, ka ar neapbruņotuaci neredzam vai pat nesajūtam.
 
Acī iedūries zars, nagla, metāla vads vai kas tamlīdzīgs – nemēģiniet to pats izņemt laukā! Nekavējoties dodieties uz tuvāko acu traumu punktu.
 
Trulas traumas gadījumā (saņemts trieciens ar kādu instrumentu, koka gabalu utml.) - turiet pie acs aukstu kompresi, bet nespiedied uz aci. Var pielikt pie acs ledus gabaliņus tīrā kabatlakatiņā. Arī trulas acs traumas gadījumā jādodas pie acu ārsta, lai pārbaudītu, vai nav traumēti acs orbītas kauli vai acs ābols.
 
Ja acī nokļuvusi ķīmiska viela (sadzīvē lietojamie ķīmiskie tīrīšanas līdekļi, grilšķīdums, šķīdinātāji utt.) – aci neberzēt, bet nekavējoties sākt acs skalošanu ar tekošu ūdeni istabas temperatūrā vismaz 15 – 20 minūtes. Tiklīdz šī  pirmā palīdzība veikta, uzreiz ir jādodas pie acu ārsta, lai noskaidrotu, cik nopietns ir ķīmiskais apdegums un nepieciešamības gadījumā uzsāktu pareizu ārstēšanu. Braucot pie acu ārsta, ja vien iespējams, paņemiet līdzi pudeli ar šķīdumu, kas nokļuvis acīs. Tā acu ārsts zinās, kāda viela acīs iekļuvusi. Tāpat, braucot pie ārsta, ieteicams abas acis pārsiet ar necaurspīdīgu lakatiņu, lai tās papildus nekairinātu saule un apkārtējā vide.
 
Vecāki – atcerieties! Bērnu ikdiena ir ļoti aktīva un vēlme izzināt visu jauno – neapturama. Pat dārzā grillējot gaļu, uz mirklīti zemē nolikta degšķīduma pudele var piesaistīt mazā pētnieka uzmanību un radīt gan acu, gan citas traumas. Tādēļ jābūt īpaši piesardzīgiem – parūpejaties par to, lai ikdienas sadzīves ķīmija un asi priekšmeti atrastos bērnam nepieejamā vietā!
Rakstu pievienoja
Aija Muceniece
vadošā optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022