Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Ambliopija jeb "slinkā acs" – kaite, kas piemeklē mazākos
Ambliopija jeb "slinkā acs" – kaite, kas piemeklē mazākos

Aija Muceniece, vadošā optometriste optikas salonos Metropole

Ne visi zina, ka jaundzimis mazulis apkārtējo pasauli neredz tik pat labi, kā to redzam mēs – pieaugušie. Vienkārša iemesla dēļ – bērniņa redzei ir nepieciešami vairāki gadi, lai tā attīstītos un pilnveidotos. Patiesībā, visstraujākā redzes sistēmas attīstība notiek tieši pirmajos divos bērna dzīves gados. Redze mainās un pilnveidojas līdz aptuveni 7-8 gadu vecumam.
 
Kas ir ambliopija?
 
          Ir svarīgi, lai bērna redze attīstītos atbilstoši viņa vecumam. Tomēr, mēdz būt gadījumi, kad kādu iemeslu dēļ abās acīs attēls neveidojas vienādi (viena acs redz labāk nekā otra), kas var provocēt situāciju, ka sliktāk redzošais attēls smadzenēs (primārajā redzes garozā, kas atrodas smadzeņu pakauša daivā) tiek "ignorēts". Tas nozīmē, ka veidojas ambliopija jeb pasliktināta redze vienā vai abās acīs, ko nav iespējams pilnībā uzlabot ar briļļu, kontaktlēcu vai refraktīvās ķirurģijas palīdzību. Ambliopiju mēdz dēvēt arī par "slinko" aci tāpēc, ka viena no actiņām nav "iemācījusies" pilnvērtīgi skatīties – uztvertais attēls tai ir miglains un neskaidrs. Retāk veidojas situācijas, kad uztvertais attēls abās acīs nav skaidrs, līdz ar to ambliopija var izveidoties ne tikai vienā, bet arī abās acīs.
 
 
Kādi iemesli mēdz izraisīt ambliopiju?
 
Ambliopijas iemesls var būt jebkurš faktors, kas traucē attēlam cauri acs optiskajai sistēmai fokusēties uz tīkleni – vietu, kur tiek uztverts attēls un tālāk impulsu veidā aizgādāts smadzenēm.Visbiežākie ambliopijas iemesli ir staru laušanas īpatnības, šķielēšana, ptoze (augšējā plakstiņa noslīdējums, kā rezultātā gaismas stari nenokļūst acī), kā arī acs caurspīdīgās vides slimības. Taču ir jāsaprot, ka ambliopija veidojas tikai bērna vecumā. Vēlāk, kad redzes sistēma ir pilnībā attīstījusies, ambliopija izveidoties vairs nevar.
 
 
Brillītes mēdz tikt izrakstītas jau 4-5 mēnešus veciem mazuļiem!
 
       Lai novērstu ambliopijas izveidošanos vai ārstētu to, vispirms ir jāsaprot kas ir ambliopijas cēlonis un iespēju robežās jānovērš tas – šo uzdevumu jāatstāj acu ārstu ziņā.
Tā kā visbiežākais iemesls ir tieši staru laušanas īpatnības, ir ļoti svarīgi lai pēc iespējas ātrāk tiktu lietotas atbilstošas brilles; ir situācijas, kad brillītes tiek izrakstītas jau pat 4-5 mēnešus veciem mazuļiem. Īpašos gadījumos tiek izrakstītas arī speciālas kontaktlēcas. Taču ja ambliopija jau ir izveidojusies, pārsvarā ar redzes korekciju vien nepietiek – ir jāpanāk situācija, lai sliktāk redzošā acs pilnībā piedalās redzes procesā. To panāk, vai nu pilnībā izolējot labāk redzošo aci, vai arī tās attēlu padarot neskaidrāku kā sliktāk redzošajai actiņai. Pirms gadiem 20 to nodrošināja vajadzīgo briļļu lēcu aizlīmējot ar balto plāksterīti. Šodien visbiežāk acu ārsts nozīmē mazajam pacientam oklūzijas – labāk redzošā acs tiek aizlīmēta ar speciālu plāksteri jeb oklūderiem. Tā piespiežot skatīties ar sliktāk redzošo aci. To, cik bieži un uz cik ilgu laiku ir actiņa jāaizlīmē, katram bērnam acu ārsts nosaka individuāli, ņemot vērā ambliopijas pakāpi un citus izmeklējumus.
 
 
Ambliopija jāārstē brīdī, kad redzes sistēma vēl tikai veidojas
 
Ar ambliopiju ir gluži tāpat kā ar citām kaitēm – jo ātrāk ambliopija tiek atklāta un ārstēta, jo lielākas izredzes ar to cīnīties un iegūt labu redzes asumu abās acīs.
 
Ambliopijas ārstēšanā ļoti svarīgs ir laiks – jo ātrāk ambliopija tiek atklāta un ārstēta, jo lielākas izredzes ar to cīnīties un iegūt labu redzes asumu abās acīs. Kā jau minēju pašā sākumā – redzes sistēma izveidojas apmēram 7-8 gadu vecumā. Ja līdz šim laikam "slinkā acs" netiek izārstēta, tad sliktāk redzošā actiņa tāda paliek visu atlikušo mūžu, jo, pieaugot, to nav iespējams izlabot.
Ja ambliopija ir izārstēta un pilnībā izzudusi līdz šim kritiskajam vecumam, tad tā vairs atgriezties nevar.
 
 
Ambliopijas slimniekam – nepieciešamas regulāras vizītes pie acu ārsta!
 
          Ārstēšanas ilgumu ietekmē slimības pakāpe un cēlonis – sākot no 6-8 nedēļām līdz pat vairākiem gadiem. Tomēr pat tad, kad redzes asums ir "izlīdzināts" un abās acīs iegūts vienāds, bieži līdz kritiskajam vecumam tiek nozīmētas profilaktiskās jeb uzturošās oklūzijas – vairs ne tik biežas un ilgstošas, bet ar mērķi neļaut ambliopijai rasties vēlreiz.
 
Ārstējot ambliopiju, vecākiem ir jāapzinās - bērnam regulāri jāapmeklē acu ārsts, kā arī jānodrošina labu komunikāciju starp bērnu, vecāku un ārstējošo ārstu. Tikai kontrolētas oklūzijas var dod veiksmīgu rezultātu. Ja oklūzijas veic neapdomāti un pārāk ilgstoši, var panākt situāciju, ka pasliktinās redzes asums labākajā acī, līdz ar to provocējot ambliopijas izveidošanos šajā actiņā.
 
 
Ārstēšanas laiku padariet bērnam interesantu!
 
        Kā jau minēju, ambliopijas ārstēšana (īpaši augstas pakāpes) var prasīt ilgu laiku, tāpēc svarīgi ir to padarīt bērnam draudzīgu, bet, atgādināšu - reizē arī veikt to ļoti regulāri. Lai bērnam actiņas aizlīmēšana nebūtu apgrūtinoša, to iesaka pārvērst par sava veida spēli. Šobrīd optikās ir pieejami speciālie plāksteri ar dažādiem krāšņiem zīmējumiem, vienkrāsainos plāksterus bērns kopā ar vecākiem var apzīmēt vai izgreznot pēc savas gaumes.
Izvēloties plāksterus, ar ko actiņa tiek aizklāta, ir jāņem vērā, ka tiem ir jābūt ērtiem, viegli tīrāmiem, pēc iespējas mazāk svīstošiem un jānodrošina perfekta acs neskatīšanās. Plāksteri nedrīkst būt bērnam traucējoši – ja bērnam rodas ādas apsārtumi un nieze, ir jādomā par cita veida acs aizklājēju. Ir pieejami plāksteri ar piesūcekņiem, kas tiek piestiprināti pie brillītes, ne pie bērna ādas. Lielākiem bērniem aizklājēju var izveidot kā pirātu apsēju, taču ir jāatceras, ka galvenā tā funkcija ir izolēt aizklāto aci no redzes procesa, līdz ar to aizklājējam ir jābūt tādam, lai caur to nebūtu iespējams skatīties, pat ne pa sānu malām. Atcerieties – vislabāko variantu ieteiks tieši bērna acu ārsts!
 
 
Ieteicamās nodarbes ārstēšanas laikā
 
Laikā, kad bērniņa acs tiek aizklāta, ir jānodrošina pietiekami liela aktivitāte atvērtajai acij! Oklūziju laikā ieteicams zīmēt, krāsot krāsojamās grāmatiņas, risināt dažādus uzdevumus, likt puzles un lego klucīšus. Lai arī bērniem oklūzijas sākumā var nepatikt, jo redzes asums bieži vien kļūst ievērojami sliktāks, ir jāsaprot, ka laiks, kurā ambliopiju var izārstēt ir ierobežots. Tādēļ ir jāseko acu ārsta norādījumiem, un šeit, protams, vislielākās pūles ir jāpieliek vecākiem!
 
Atcerieties - ja bērnam ir izrakstītas brilles, tās ir obligāti jālieto pēc ārsta noteikta režīma- maksimālu efektu var iegūt tikai, ja abas lietas tiek kombinētas kopā!
 
Rakstu pievienoja
Aija Muceniece
vadošā optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017