Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Uzraugi, lai skolēns labi redz!
Uzraugi, lai skolēns labi redz!

Ieva Rikena, optometriste optikas salonos Metropole

Šķiet, ka jautājums vai mācību grāmatas un darba burtnīcas jānodrošina vecākiem, vai ar tām skolēnus jāapgādā valstij, vēl ne līdz galam izsmelts. Diskusijas nebeidz rimt, vēl jo vairāk – kļūst vēl aizvien asākas. Lai vai kā, mācībām nepieciešamās lietas jebkurā gadījumā, vai tās gādā valsts vai vecāki, protams, ir nepieciešamas, par to pat nav jādiskutē. Tomēr vētrainās diskusijās nereti tiek aizmirsts par būtisko – aptuveno 80% no skolā sniegtās (un, protams, arī dzīvē iegūtās) informācijas tiek uztverta ar vienu no piecām maņām – redzi.

Latvijas likumdošana paredz, ka obligātās redzes pārbaudes bērniem ir jāveic 1, 3 un 7 gadu vecumā. Lai arī šīs prasības visbiežāk tiek ievērotas, ir jāatceras, ka bērna redze turpina attīstīties arī pusaudža gados, kad atbildības nasta gulstas uz vecāku pleciem. Ja bērns neredz pietiekami labi, tad viņam vai viņai ir liegta iespēja iemācīties. Tādēļ gadījumos, kad bērna sekmes kļūst vājas, pirmkārt, vajadzētu pārliecinātes, vai bērna redze ir atbilstoša vecumam.

Te parasti vecāki iebilst, sakot, ka bērns nav sūdzējies, ka kaut ko neredz. Mīļie vecāki, ja bērns nekad nav redzējis skaidri, tad savu slikto redzi uztver par normālu- tai tādai ir jābūt. Tāpēc ir svarīgi pavērot bērna uzvedību ikdienā.

Šeit minēšu dažas pazīmes, kas varētu būt saistītas ar pazeminātām redzes funkcijām:

- lasot, velk līdzi ar pirkstu;
- bieži pazaudē tekstā vietu, kur lasījis;
- regulāri jauc burtus, kas pēc silueta ir līdzīgi, piemēram, F un P, vai E un B;
- noliec vai pagriež neierastā pozā galvu, lasot vai skatoties televizorā;
- sēž pārāk tuvu pie televizora;
- acis ir izteikti jutīgas uz gaismu;
- bieži berzē acis;
- sūdzas par galvassāpēm pie redzes slodzes(piemēram, lasot vai skatoties televizoru);
- pasliktinās bērna sekmes;
- izvairās no aktivitātēm, kur nepieciešama laba redze (teniss, hokejs, galda teniss, biatlons u.c.).

Pat, ja nenovērojat nevienu no šīm pazīmēm, pastāv iespēja, ka bērna redze nav pietiekoši laba, tēpēc ir svarīgi reizi gadā apmeklēt redzes speciālistu, lai pārliecinatos, vai bērnam nav redzes problēmu. Brilles neatrisina visas redzes problēmas – ir veselīgi jāēd un jākustas.

Kā minēju iepriekš, ir svarīgi pārbaudīt bērna redzi regulāri un, ja nepieciešams, izmantot atbilstošu redzes korekciju ikdienā, lasot vai skatoties tālumā. Taču ne mazāk būtiski ir veselīgi ieradumi, ko varam ieaudzināt bērniem jau no mazotnes.

Lai acis un redzes sistēma attīstītos un nobriestu pilnvērtīgi, tām nepieciešama samērīga slodze un labs uzturs. Redzes slodzi varam normēt, izveidojot noteiktu dienas režīmu. Vajadzētu atrast laiku reizi dienā vismaz 1 stundu ilgai pastaigai svaigā gaisā, kā arī sporta nodarbībām vai dejošanai, lai veicinātu pareizu, labāku asinsriti. Bērnam būs interesantāk un vieglāk pierast pie režīma maiņas, ja šo visu darīsiet kopā, tāpēc kopīgas pastaigas vai baseina apmeklējums ģimenes lokā var izveidoties par īpašu, jautru un, protams, veselīgu ģimenes rituālu jums visiem. Ja šādi būs iekārtota diena, bērnam paliks pavisam nedaudz laika, ko pavadīt pie datora vai televizora.

Svarīgas ir arī mazās atpūtas pauzes, ja bērns ilgstoši veic tuvuma darbus. Piemēram, pildot mājas darbus. Pēc katrām 40 minūtūm saspringta darba tuvumā, acis vajadzētu atpūtināt vismaz 10 minūtes, pieceļoties, mazliet izskaigājoties un izstaipoties. Var izmantot arī "10x10x10 paņēmienu" (reizi 10 minūtēs uz 10 sekundām atpūtināt acis, paskatoties vizmaz 10 pēdu attālumā), kas ļoti efektīvi palīdz acīm nepārstrādāties.

Runājot par veselīgiem ēšanas ieradumiem – jo ātrāk pieradināsiet bērnu pie tiem, jo labāk. Acīm un redzes sistēmai labākie produkti ir augļi un dārzeņi. Tāpēc bērniem kā našķi piedāvājiet svaigu ābolu vai burkānu, vai žāvētus augļus. Ja, pārnākot no skolas, ledusskapī bez pusdienām vai vakariņām atradīsies arī notīrīts burkāns vai nomizots un sagriezts ābolītis, bērnam būs slinkums doties uz veikalu pēc čipsiem vai konfektēm.

Tātad, svaigs gaiss, aktīvs dzīvesveids, pareizs uzturs un normēta slodze ir galvenie faktori bērna redzes sistēmas pareizai attīstībai, bet regulāras redzes pārbaudes palīdzēs novērst redzes traucējumus, ja paši tos neesam pamanījuši!

Rakstu pievienoja
Ieva Rikena
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017