Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Palīdzības ABC acu traumu gadījumos
Palīdzības ABC acu traumu gadījumos

Konsultē Ilze Dilāne, vadošā optometriste optikas salonā Metropole, Olainē

Brīžos, kad saskaramies ar traumām, negadījumiem un īsti nezinām, kā pareizi sniegt pirmo palīdzību cietušajam, pārņem stress un apjukums. Optikas salonu Metropole redzes speciāliste Ilze Dilāne konsultē par sadzīvē visbiežāk gūtām acu traumām, ko gūst kā pieaugušie, tā arī bērni. Ikviens ir aicināts iepazīties ar rakstu un ņemt vērā speciālista ieteikumus rīcībai gadījumos, kad gūts acu ievainojums, jo no ātras rīcības, sniedzot palīdzību, ir atkarīga cilvēka redze un acu veselība!

Biežākās acu traumas

Aptuveni 8% no acu traumām, ir ķīmiskie apdegumi. Šos apdegumus galvenokārt izraisa sadzīvē izmantojamie šķidrumi, piemēram, mazgāšanas un dzesēšanas šķīdumi, pārtikā izmantojamais etiķis, kā arī līme. Savukārt pusaudži mēdz niekoties ar asaru gāzes baloniem, kuru saturs var radīt acs radzenes apdegumu. Aptuveni puse no acu traumām ir dažādi acī iekļuvuši svešķermeņi.

Kā sniegt pirmo palīdzību acs ķīmiskā apdeguma gadījumā?

Ja ir notikusi nelaime un acīs iekļuvusi kāda ķīmiska viela, nekavējoties ir jāveic acu skalošana. To var veikt arī ar tīru istabas temperatūras ūdeni. Skalošana ir jāveic vismaz 15 minūtes ilgi. Ķīmisku apdegumu gadījumā ir svarīgi nezaudēt laiku un skalošanu veikt pēc iespējas ātrāk. Kamēr tiek veikta skalošana vai tūlīt pēc tās, ir nepieciešams noskaidrot, kāda ķīmiskā viela ir nokļuvusi acī, un ja iespējams, trauku ar šo vielu jāpaņem līdzi un jāparāda speciālistam.Tiklīdz ir sniegta pirmā palīdzība, cietušais nekavējoties ir jānogādā pie acu ārsta, kurš izvērtēs traumas nopietnumu un nozīmēs turpmāko ārstēšanu.

Vecāki, esiet uzmanīgi!

Optikas salonu Metropole optometriste Ilze Dilāne aicina vecākus īpaši uzraudzīt lietas, ar kurām spēlējas bērni. Nepievēršot uzmanību rotaļām, var izrādīties, ka bērns rotaļājas ar kādu veselībai kaitīgu šķidrumu vai bīstamu priekšmetu. Sadzīves ķīmiju un citas ikdienā izmantojamas lietas, kas var nodarīt kaitējumu veselībai, ir jāuzglabā nepieejamā vietā vai slēgtā telpā, kurā bērnam nav iespējas iekļūt.

Nekavējoties pie acu ārsta!

Ja acī ir iekļuvis bīstams svešķermenis, piemēram, stikla gabaliņš, nekavējoties ir jāmeklē palīdzība pie acu ārsta. Šādos gadījumos tikai ārsts var izņemt svešķermeni un nozīmēt nepieciešamo terapiju. Arī jebkuras acu traumas gadījumā ir jāvēršas pie speciālista pēc iespējas ātrāk, izņemot gadījumus, kad acī ir iekļuvusi ķīmiska viela un vispirms ir jāveic pareiza un ilgstoša acs skalošana, un pēc tam jādodas pie tuvākā speciālista.

 Acu traumu punkti Rīgā, atvērti visu diennakti:

- P. Stradiņa Klīniskā Universitātes slimnīca

- Klīniskā slimnīca “Gaiļezers”

- Bērnu Klīniskā Universitātes slimnīca

Neatliekamos gadījumos, kad pašiem nav iespējas nogādāt cietušo pie speciālista, ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113!

Rakstu pievienoja
Ilze Dilāne
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017