Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Acu kaites / Katarakta – ārstēšana, profilakse un praktiski ieteikumi
Katarakta – ārstēšana, profilakse un praktiski ieteikumi

Manā acu ārsta praksē ik pa brīdim ir gadījumi, kad pacienti sūdzas par sliktu redzi un to, ka skatiens uz pasauli ir kļuvis miglains, turklāt pat brilles vairs nepalīdz labi redzēt. Šāds simptoms var liecināt par dažādām acu saslimšanām, tomēr viena no kaitēm, par kuru iedzīvotāji joprojām maz zina un tās izraisītiem simptomiem bieži vien nepiegriež vērību, ir katarakta.

Konsultē Anda Triboca, acu ārste Acu centrā-Metropole


Kas ir katarakta?
Katarakta ir vielu maiņas slimība, kad acs dzidrajā lēcā sāk mainīties tās sastāvs un parādās ūdenī nešķīstošās vielas, kas veido nogulsnējumus. Šīs nogulsnes ierosina acs lēcas apduļķošanos. Dr. Anda Tribocka kataraktas diagnosticēšanai izmanto spraugas lampu ar kuru acī iespīdinot gaismu, var redzēt, vai acs lēca ir dzidra, vai arī tā sāk apduļķoties un kļūst aizvien grūtāk saskatīt to, kas ir acs dziļumā.
Visbiežāk katarakta attīstās vecumā ap 50-60 gadiem, bet ar šo slimību mēdz sirgt gados jauni cilvēki, ja viņiem ir kādas blakus saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, vielmaiņas traucējumi. Turklāt ne vienmēr ar kataraktu slimo cilvēki gados, mēdz būt arī iedzimtās kataraktas gadījumi.

Kataraktas simptomi:
- redzes pasliktināšanās;
- veidojas miglains attēls;
- attēls dubultojas, skatoties ar vienu aci;
- parādās redzes kropļojumi;
- ir grūtības redzēt tumšā laikā;
- nepatīkamas sajūtas, atrodoties spožā gaismā.

Kāpēc slimība ir nopietna?

Slimība ir nopietna, jo neārstējot kataraktu, cilvēka redze pasliktinās un laikam ejot, redze var tikt zaudēta pavisam. Ikvienam kataraktas slimniekam regulāri jāveic acu spiediena kontrole, jo acs lēcas apduļķošanās rezultātā lēca briest, un izraisa acu spiediena paaugstināšanos. Savukārt, ja paaugstināta acu spiediena rezultātā tiek nospiestas nervu šūnas, tās iet bojā. Brīdī, kad acs nervu šūnas iet bojā, cilvēks neatgriezeniski zaudē redzi.

Kā ārstēt?
Kataraktas slimniekiem šobrīd vienīgā iespēja redzes saglabāšanai ir operācija. Kataraktas operācijas laikā tiek izņemta acs slimā lēca un aizstāta ar jaunu mākslīgo lēcu. Operācijas veikšanu nedrīkst atlikt, ja pacientam jau ir grūtības izlasīt tekstu.

 

Ārstēšanas izmaksas
Šobrīd kataraktas operācija vienai acij izmaksā ap 400 latiem, taču biežāk kataraktas slimnieki izvēlas iestāties rindā uz valsts apmaksātu operāciju. Tādā gadījumā pacientam ir jāveic tikai pacienta iemaksa, toties rindā ir jāgaida vidēji 1,5 līdz pat 2,5 gadiem. Ja šobrīd pacients nevar pieteikties maksas operācijai, noteikti nedrīkst atmest ar roku un riskēt ar savu redzi, bet ir jāreģistrējas valsts apmaksātā rindā.


Profilakse, ārstējot kataraktu

Ja iepriekš cilvēks nav rūpējies par savu veselību un veselīgu dzīvesveidu, šis būtu īstais laiks rīkoties un sastādīt savu ēdienkarti tā, lai uzturs būtu pilnvērtīgs un veselīgs. Ieteicams uzņemt minerālvielām bagātu uzturu, daudz jāēd zaļumi, dārzeļi un augļi. Ja ārsts nav pārliecināts, ka pacients ar ēdienu uzņem visas nepieciešamās vielas, iespējams būs nepieciešams papildus lietot uztura bagātinātājus, kas satur mellenes, luteīnu. Kataraktas slimniekam ir nepieciešams bieži un ilgstoši uzturēties svaigā gaisā, aizsargāt savas acis no kaitīgā starojuma, lietojot saulesbrilles, kā arī regulāri pārbaudīt cukura un holesterīna līmeni asinīs.

Pēcoperācijas atveseļošanās periods
Ja katarakta pacientam ir izveidojusies abās acīs, sākotnēji operācija tiek veikta vienai acij, un tad, kad operētā acs ir “nomierinājusies”, aptuveni pēc 1,5-2 mēnešiem var veikt otras acs operāciju.
4-6 nedēļas pēc operācijas acī ir jāpilina ārsta nozīmētas zāles, ārā ejot operētā acs ir jāaizsedz. Atveseļošanās laikā nedrīkst saaukstēties, celt smagumus, gulēt uz tās acs pusi, kura ir operēta, nedrīkst lasīt, jāizvairās no liekšanās uz priekšu un pat, ja nepieciešams izmazgāt matus, darīt to, atliecot galvu atpakaļ.

Svarīgi zināt!
(informācija tapusi sadarbībā ar Veselības Inspekciju)
Lai iegūtu informāciju par ārstniecības iestādēm, kuras ar Veselības norēķinu centru ir noslēgušas līgumu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, kā arī noskaidrot, kur iespējams veikt kataraktas operāciju, var saņemt Veselības norēķinu centrā, zvanot uz bezmaksas tālruni 80001234!

Rakstu pievienoja
Anda Tribocka
acu ārste "Acu centrā-Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017