Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Acu kaites / Katarakta – ārstēšana, profilakse un praktiski ieteikumi
Katarakta – ārstēšana, profilakse un praktiski ieteikumi

Manā acu ārsta praksē ik pa brīdim ir gadījumi, kad pacienti sūdzas par sliktu redzi un to, ka skatiens uz pasauli ir kļuvis miglains, turklāt pat brilles vairs nepalīdz labi redzēt. Šāds simptoms var liecināt par dažādām acu saslimšanām, tomēr viena no kaitēm, par kuru iedzīvotāji joprojām maz zina un tās izraisītiem simptomiem bieži vien nepiegriež vērību, ir katarakta.

Konsultē Anda Triboca, acu ārste Acu centrā-Metropole


Kas ir katarakta?
Katarakta ir vielu maiņas slimība, kad acs dzidrajā lēcā sāk mainīties tās sastāvs un parādās ūdenī nešķīstošās vielas, kas veido nogulsnējumus. Šīs nogulsnes ierosina acs lēcas apduļķošanos. Dr. Anda Tribocka kataraktas diagnosticēšanai izmanto spraugas lampu ar kuru acī iespīdinot gaismu, var redzēt, vai acs lēca ir dzidra, vai arī tā sāk apduļķoties un kļūst aizvien grūtāk saskatīt to, kas ir acs dziļumā.
Visbiežāk katarakta attīstās vecumā ap 50-60 gadiem, bet ar šo slimību mēdz sirgt gados jauni cilvēki, ja viņiem ir kādas blakus saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, vielmaiņas traucējumi. Turklāt ne vienmēr ar kataraktu slimo cilvēki gados, mēdz būt arī iedzimtās kataraktas gadījumi.

Kataraktas simptomi:
- redzes pasliktināšanās;
- veidojas miglains attēls;
- attēls dubultojas, skatoties ar vienu aci;
- parādās redzes kropļojumi;
- ir grūtības redzēt tumšā laikā;
- nepatīkamas sajūtas, atrodoties spožā gaismā.

Kāpēc slimība ir nopietna?

Slimība ir nopietna, jo neārstējot kataraktu, cilvēka redze pasliktinās un laikam ejot, redze var tikt zaudēta pavisam. Ikvienam kataraktas slimniekam regulāri jāveic acu spiediena kontrole, jo acs lēcas apduļķošanās rezultātā lēca briest, un izraisa acu spiediena paaugstināšanos. Savukārt, ja paaugstināta acu spiediena rezultātā tiek nospiestas nervu šūnas, tās iet bojā. Brīdī, kad acs nervu šūnas iet bojā, cilvēks neatgriezeniski zaudē redzi.

Kā ārstēt?
Kataraktas slimniekiem šobrīd vienīgā iespēja redzes saglabāšanai ir operācija. Kataraktas operācijas laikā tiek izņemta acs slimā lēca un aizstāta ar jaunu mākslīgo lēcu. Operācijas veikšanu nedrīkst atlikt, ja pacientam jau ir grūtības izlasīt tekstu.

 

Ārstēšanas izmaksas
Šobrīd kataraktas operācija vienai acij izmaksā ap 400 latiem, taču biežāk kataraktas slimnieki izvēlas iestāties rindā uz valsts apmaksātu operāciju. Tādā gadījumā pacientam ir jāveic tikai pacienta iemaksa, toties rindā ir jāgaida vidēji 1,5 līdz pat 2,5 gadiem. Ja šobrīd pacients nevar pieteikties maksas operācijai, noteikti nedrīkst atmest ar roku un riskēt ar savu redzi, bet ir jāreģistrējas valsts apmaksātā rindā.


Profilakse, ārstējot kataraktu

Ja iepriekš cilvēks nav rūpējies par savu veselību un veselīgu dzīvesveidu, šis būtu īstais laiks rīkoties un sastādīt savu ēdienkarti tā, lai uzturs būtu pilnvērtīgs un veselīgs. Ieteicams uzņemt minerālvielām bagātu uzturu, daudz jāēd zaļumi, dārzeļi un augļi. Ja ārsts nav pārliecināts, ka pacients ar ēdienu uzņem visas nepieciešamās vielas, iespējams būs nepieciešams papildus lietot uztura bagātinātājus, kas satur mellenes, luteīnu. Kataraktas slimniekam ir nepieciešams bieži un ilgstoši uzturēties svaigā gaisā, aizsargāt savas acis no kaitīgā starojuma, lietojot saulesbrilles, kā arī regulāri pārbaudīt cukura un holesterīna līmeni asinīs.

Pēcoperācijas atveseļošanās periods
Ja katarakta pacientam ir izveidojusies abās acīs, sākotnēji operācija tiek veikta vienai acij, un tad, kad operētā acs ir “nomierinājusies”, aptuveni pēc 1,5-2 mēnešiem var veikt otras acs operāciju.
4-6 nedēļas pēc operācijas acī ir jāpilina ārsta nozīmētas zāles, ārā ejot operētā acs ir jāaizsedz. Atveseļošanās laikā nedrīkst saaukstēties, celt smagumus, gulēt uz tās acs pusi, kura ir operēta, nedrīkst lasīt, jāizvairās no liekšanās uz priekšu un pat, ja nepieciešams izmazgāt matus, darīt to, atliecot galvu atpakaļ.

Svarīgi zināt!
(informācija tapusi sadarbībā ar Veselības Inspekciju)
Lai iegūtu informāciju par ārstniecības iestādēm, kuras ar Veselības norēķinu centru ir noslēgušas līgumu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, kā arī noskaidrot, kur iespējams veikt kataraktas operāciju, var saņemt Veselības norēķinu centrā, zvanot uz bezmaksas tālruni 80001234!

Rakstu pievienoja
Anda Tribocka
acu ārste "Acu centrā-Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no š. g. 6. jūnija līdz 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2012