Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Acu kaites / Kad varavīksnes krāsas redzam citādi...
Kad varavīksnes krāsas redzam citādi...

Par krāsu redzes īpatnībām stāsta optikas salona Metropole optometriste Līva Strade


Daļa ļaužu, iespējams, pat nenojauš, cik daudzi no mums visapkārt esošās krāsas redz un uztver pavisam citādi. Jāteic, ka cilvēki ar krāsu redzes defektiem nav reti sastopami. Pārsvarā krāsas citādi redz tieši vīrieši (XY hromosomu īpašnieki), jo šis defektīvais gēns atrodas X hromosomā – ja tas iedzimst vīrietim, tad noteikti izpaužas. Kopumā ap 8% vīriešu piemīt šis krāsu redzes defekts. Sievietēm (XX hromosomas) krāsu redzes nepietiekamība izpaužas reti, tādēļ, ja šis gēns iedzimst, ir otra – veselā hromosoma, kura ņem virsroku un nodrošina sievietei normālu krāsu redzi.

Kas tad īsti ir – krāsu redze?
Tā ir spēja saskatīt un atšķirt visas varavīksnes krāsas. Trihromātiem- tā dēvējami cilvēki ar normālu krāsu redzi, šo iespēju nodrošina 3 veidu vālītes, kas atrodas acs tīklenē. Katra no tām uztver attiecīgi sarkano, zaļo un zilo krāsu, palīdzot aptvert un saredzēt pilnu krāsu spektru.
Pieļauju, ka esat dzirdējuši par tautā tā saukto daltonismu- tas raksturīgs cilvēkiem, kuriem ir grūtības atšķirt zaļo un sarkano krāsu, taču nereti redz smalku toņu nianses haki krāsām. Šis krāsu redzes defektu veids piemita angļu fiziķim un ķīmiķim Dž. Daltonam, un tieši viņš bija viens no pirmajiem, kurš interesanto atklājumu centās izskaidrot sīkāk. Jāteic, ka agrāk visus krāsu redzes defektu veidus mēdza dēvēt par daltonismu, vēlāk iedalot sīkākos veidos. Ja vēlamies saprast to ļaužu dzīvi, kuri ikdienā krāsas redz citādi, palūkosim, kā redz dihromāti un anomālie trihromāti jeb cilvēki ar izplatītākajiem krāsu redzes defektiem…

Kad neredzam zaļo, sarkano vai zilo krāsu…
    Dihromātus raksturo kāda kopīga īpašība – jau iepriekš pieminēto 3 veidu vālīšu vietā acs tīklenē tās ir tikai 2. Līdz ar to vienu no krāsām, visbiežāk tieši zaļo vai sarkano, izteikti retāk – zilo, cilvēks neredz nemaz. Piemēram, tālumā braucošs auto zaļā krāsā izskatīsies pelēkā krāsā, tā saplūstot ar asfaltu. Nepilnīgā krāsu redze var radīt bīstamu situāciju, jo tuvojošais spēkrats, iespējams, tiks pamanīts vien pēdējā brīdī. Ar luksoforu gaismu atpazīšanu, vismaz Latvijā, problēmas nerodas, jo varam apgūt un atcerēties luksofora gaismu secību- kaut arī redzot viņu citā krāsā, tās nozīme ir saprotama.

   Savukārt anomālo trihromātu acs tīklene satur visus 3 vālīšu pigmentu veidus, tomēr visbiežāk jutība vienam no veidiem ir mazliet “sagrozīta”. Tādēļ, piemēram, zaļā krāsa uztverē ir mazliet novirzīta uz sarkanās krāsas pusi, kā rezultātā tā nebūs tīri zaļa, iespējams, pat ļoti līdzīga sarkanajai krāsai un otrādāk. Ja lūgsiet šim cilvēkam nosaukt krāsas, vairumā gadījumu saņemsiet pat itkā pareizu atbildi (ja vien nebūs runa par sīkākām niansēm – toņiem), jo anomālie trihromāti pārsvarā ir iemācījušies atšķirt krāsas pēc to intensitātēm. Katram šī novirze no normas ir atšķirīga. Turklāt tā sauktajā normā ir pieļaujamas mazas atšķirības – piemēram, kādu sarkanoranžo toni viens redzēs izteiktāku, cits bālāku, cits zaļāku! Būtiska loma krāsu redzē ir pašas acs spēja uztvert un redzēt priekšmeta toni... Noteikti prātā atausīs kāda situācija, kad strīdējāties par priekšmeta toni, jo, iespējams, uztvērāt to atšķirīgi no sarunas partnera. …taču, piekritīsiet, dažkārt par sīkām niansēm nav pat vērts strīdēties! :)

Kā ļaudis sadzīvo ar krāsu redzes nepilnību?
    Mūsu vidū dzīvo arī cilvēki, kuriem tīklenē nav neviena vālītes veida, kas nodrošina krāsu redzi, tādēļ acī iegūtais attēls ir redzams melnbalts. Jāteic- krāsu redzes nepilnības mēdz traucēt karjeras izvēlei… Darbs modes, dizaina jomā ir teju neiespējams, jo ikdienas darbs paiet nemitīgā krāsu un toņu izvēlē, piemeklēšanā. Turklāt ir darba vietas, kur pat netiek izsniegta atļauja pildīt pienākumus, ja krāsu uztvere neatbilst normai, piemēram, militārā jomā nav iespējams iegūt pilota licenci. Ne vien krāsu redzes trūkumi, arī nepietiekami asa redze var kalpot par iemeslu, kādēļ lidaparātu vadīšanas darbs kļūst nesasniedzams. Taču, kā liecina informācijas avoti, piekāpīgākas ir civilo lidmašīnu kompānijas. Līdzīgi var uzskaitīt citu darbu veidus, piemēram, elektromontāža, kad elektrovadu pareizs savienojums ir lieta, kur nav pieļaujamas kļūdas…

Taču lielākoties ļaudis pielāgojas apstākļiem, izvēlas sev atbilstošu darba vietu, un diskomfortu neizjūt, jo, lai vai kā- spilgtas un dzīvīgas krāsas virmo ne vien acīs, bet arī sajūtās un mūsu noskaņojumā… :)


Izmēģināsim kopā “Ishihara” krāsu redzes testu, Jums- jāatbild pašiem sev uz zem katra attēla esošo jautājumu?

Un lūk, arī atbildes:
1.attēls: ja Jūsu krāsu redze ir normāla, ieraudzīsiet skaitli 74.
2.attēls: ja krāsu redze ir normāla, ieraudzīsiet skaitli 6.
3.attēls: ja krāsu redze ir normāla, ieraudzīsiet skaitli 29.
Ļaudis ar sarkanās-zaļās krāsas uztveres traucējumiem, ieraudzītu skaitli 70.
Savukārt ļaudis ar pilnīgu krāsu redzes aklumu attēlā skaitli ieraudzīt nespēj.

4.attēls: ja krāsu redze ir normāla, tad šajā attēlā skaitli nesaskatīsiet.
Lielākā daļa to ļaužu, kuriem ir sarkanās-zaļās krāsas uztveres traucējumi, ieraudzīs skaitli 5. Bet ļaudis ar pilnīgu krāsu redzes aklumu attēlā skaitli ieraudzīt nespēj.

Rakstu pievienoja
Līva Strade
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no š. g. 6. jūnija līdz 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2012