Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Krūzīte kafijas pret sausās acs sindromu?
Krūzīte kafijas pret sausās acs sindromu?

21.gadsimta cilvēka redze ir saspringta un acis mēs nogurdinām no rīta līdz vakaram- tuvuma darbs pie datora vai lasot, vakaros televizors un atkal dators. Jo vairāk darba tuvumā, jo vairāk cenšamies tajā iedziļināties, un jo mazāk mirkšķinām acis. Acis kļūst sausas un rodas nepatīkamas sajūtas dēļ tā, ka acis netiek pietiekami apasarotas jeb mitrinātas. Sausās acs sindromu var izraisīt dažādi faktori, piemēram, vides faktori, darba apstākļi, medikamentu lietošana. Tomēr, kas varētu palīdzēt pret sauso aci, kā ierasto mākslīgo asaru pilināšana?

Kofeīna un „placebo” tabletītes
Tokijas Universitātes Medicīnas centrs tā pētnieces Reiko Arita vadībā realizēja interesantu eksperimentu ar 78 brīvprātīgajiem dalībniekiem, lai saprastu, vai kofeīns kā ietekmē asaru producēšanu? Sākotnēji visiem 78 dalībniekiem, kuru acis bija pilnīgi veselas, vienu nedēļu bija jāiztiek bez ierastajām kafijas pauzēm. Pēc tam brīvprātīgajiem tika lūgts iedzert kofeīna tableti, taču daļa no brīvprātīgajiem saņēma nevis kofeīna, bet gan placebo tableti (tā dēvētais „placebo efekts”). Tas nozīmē, ka šī tablete nesaturēja kofeīnu vai jebkādu citu medikamentu.
 
Brīvprātīgajiem mērīja asaru daudzumu
Pēc tablešu izdzeršanas, izrādījās- to dalībnieku acis, kuri iedzēra kofeīna tableti, tika apasarotas daudz labāk. Zinātnieki uzskata- kofeīns stimulē asaru dziedzerus, tāpat arī siekalu sekrēciju un kuņģa sulas veidošanos. Tostarp daļai ļaužu kofeīns izraisa aktīvāku asaru producēšanu kā citiem, tas dēļ katra konkrēta cilvēka ģenētiskajām īpatnībām. Pētnieces komanda veica radušos asaru mērījumu brīvprātīgajiem un secināja, ka ikvienam, kurš izdzēra kofeīna tableti, asaras veidojās vairāk.
Kā norāda Reiko Arita: „Eksperimenta ideja dzima brīdī, kad kāds pacients pastāstīja, ka acis jūtas ievērojami labāk pēc kafijas tases iztukšošanas”.
 
Vēl jāpēta!
Kā atzīst pati pētniece un viņas kolēģi- ir vēl pāragri paziņot, ka patiesi kafijas tasīte būs alternatīva ārstēšanas metode sausās acs sindroma pacientiem, tādēļ nepieciešami vairāki secīgi un rūpīgi pētījumi.
Nu ko, gaidīsim pētījuma turpinājumu, bet tikmēr... vai nav laiks pagatavot kādu kafijas tasīti? ...un pie reizes pavērot, vai tiešām pēc tās acis jūtas labāk un pietiekami mitrinātas ;)

Raksta satura veidošanā izmantots pētījums: Caffeine Increases Tear Volume Depending on Polymorphisms within the Adenosine A2a Receptor Gene and Cytochrome P450 1A2; Department of Ophthalmology, University of Tokyo School of Medicine.
Rakstu pievienoja
 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017