Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Krūzīte kafijas pret sausās acs sindromu?
Krūzīte kafijas pret sausās acs sindromu?

21.gadsimta cilvēka redze ir saspringta un acis mēs nogurdinām no rīta līdz vakaram- tuvuma darbs pie datora vai lasot, vakaros televizors un atkal dators. Jo vairāk darba tuvumā, jo vairāk cenšamies tajā iedziļināties, un jo mazāk mirkšķinām acis. Acis kļūst sausas un rodas nepatīkamas sajūtas dēļ tā, ka acis netiek pietiekami apasarotas jeb mitrinātas. Sausās acs sindromu var izraisīt dažādi faktori, piemēram, vides faktori, darba apstākļi, medikamentu lietošana. Tomēr, kas varētu palīdzēt pret sauso aci, kā ierasto mākslīgo asaru pilināšana?

Kofeīna un „placebo” tabletītes
Tokijas Universitātes Medicīnas centrs tā pētnieces Reiko Arita vadībā realizēja interesantu eksperimentu ar 78 brīvprātīgajiem dalībniekiem, lai saprastu, vai kofeīns kā ietekmē asaru producēšanu? Sākotnēji visiem 78 dalībniekiem, kuru acis bija pilnīgi veselas, vienu nedēļu bija jāiztiek bez ierastajām kafijas pauzēm. Pēc tam brīvprātīgajiem tika lūgts iedzert kofeīna tableti, taču daļa no brīvprātīgajiem saņēma nevis kofeīna, bet gan placebo tableti (tā dēvētais „placebo efekts”). Tas nozīmē, ka šī tablete nesaturēja kofeīnu vai jebkādu citu medikamentu.
 
Brīvprātīgajiem mērīja asaru daudzumu
Pēc tablešu izdzeršanas, izrādījās- to dalībnieku acis, kuri iedzēra kofeīna tableti, tika apasarotas daudz labāk. Zinātnieki uzskata- kofeīns stimulē asaru dziedzerus, tāpat arī siekalu sekrēciju un kuņģa sulas veidošanos. Tostarp daļai ļaužu kofeīns izraisa aktīvāku asaru producēšanu kā citiem, tas dēļ katra konkrēta cilvēka ģenētiskajām īpatnībām. Pētnieces komanda veica radušos asaru mērījumu brīvprātīgajiem un secināja, ka ikvienam, kurš izdzēra kofeīna tableti, asaras veidojās vairāk.
Kā norāda Reiko Arita: „Eksperimenta ideja dzima brīdī, kad kāds pacients pastāstīja, ka acis jūtas ievērojami labāk pēc kafijas tases iztukšošanas”.
 
Vēl jāpēta!
Kā atzīst pati pētniece un viņas kolēģi- ir vēl pāragri paziņot, ka patiesi kafijas tasīte būs alternatīva ārstēšanas metode sausās acs sindroma pacientiem, tādēļ nepieciešami vairāki secīgi un rūpīgi pētījumi.
Nu ko, gaidīsim pētījuma turpinājumu, bet tikmēr... vai nav laiks pagatavot kādu kafijas tasīti? ...un pie reizes pavērot, vai tiešām pēc tās acis jūtas labāk un pietiekami mitrinātas ;)

Raksta satura veidošanā izmantots pētījums: Caffeine Increases Tear Volume Depending on Polymorphisms within the Adenosine A2a Receptor Gene and Cytochrome P450 1A2; Department of Ophthalmology, University of Tokyo School of Medicine.
Rakstu pievienoja
 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no š. g. 6. jūnija līdz 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2012