Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Kāpēc mums ir divas acis?
Kāpēc mums ir divas acis?

  Rakstu sagatavoja Brigita Zutere, Optometrijas bakalaura studente


 Kā novērots dabā, aizsedzot vienu, arī katra acs atsevišķi var veiksmīgi atpazīt objektu un pateikt mums priekšā, kas tas ir. Tāpat arī noteikt gan objektu kustību, gan kustības virzienu un dažas dziļuma sajūtas pazīmes, sniedzot informāciju arī par to, kur objekts atrodas. Taču ikviens no mums varētu apliecināt, ka precīzāku informāciju tomēr iegūstam, ja abas acis darbojas kopā, ko optikas nozarē sauc par binokulāro redzi. Lūk, tālāk neliels izklāsts par binokulārās redzes sniegtajām priekšrocībām...

Acis, gluži kā rokas vai kājas, darbojas kopā
Binokulārās redzes pētījumi uzsākti jau ļoti sen, un, cik zināms no vēstures avotiem, tieši grieķu filozofi bija pirmie, kas iedziļinājās redzes būtībā jau ap 5. gs.p.m.ē. Taču patiesā izpratne par binokulāro redzi radusies tikai nesen, respektīvi, 20. gs. beigās, kad pavērās aizvien jaunas zināšanas par binokulārās redzes darbību un neirālajiem mehānismiem. Šajā laikā tādi zinātnieki kā Hūbels (Hubel) un Vīzels (Wiesel) atklāja binokulāro šūnu esamību mūsu redzes garozā. Pētījumi šajā jomā turpinās vēl aizvien.
 

Mūsdienu izpratnē binokulārās redzes jēdziens ir gana sarežģīts un komplicēts, lūk, šāds- binokulārā redze ir abu acu sensorisko un motorisko sistēmu vienota darbība ar mērķi nodrošināt vienlaicīgu abu acu virzību uz fiksējamo objektu, monokulāro attēlu saplūšanu vienā attēlā un objekta lokalizāciju atbilstošā telpas vietā. Vienkāršāk runājot – šī darbība ir iespējama tādēļ, ka mums piemīt labi attīstīti muskuļi un galvas smadzenes, kas nepārtraukti mijiedarbojas. 

Lai mums būtu nodrošināta binokulārā redze, jāizpildās trim priekšnosacījumiem, proti:

1) jābūt divām acīm, kas ir ārējo signālu uztvērēji, tāpat 2) jābūt arī acs ārējiem muskuļiem, ar kuru palīdzību tiek mainīts abu acu novietojums, tas ir, acis varam vērst vajadzīgajā virzienā, kā arī 3) centrālajai nervu sistēmai jeb redzes analizatoram, kas koriģē acu darbību ar ārējo muskuļu palīdzību. Ja ir visu šo veidojošo sastāvdaļu normāla darbība, tad rezultātā mēs redzam ar abām acīm, un mums ir arī stereoredze.  

Kāpēc mums ir 2 acis un ne citādi?
Bet kādas tad ir binokulārās redzes priekšrocības? Pavisam droši var apgalvot, ka ir vismaz četri ieguvumi, kas mums palīdz vieglāk pielāgoties un iejusties apkārtējā vidē.
Pirmkārt, palielinās redzes lauks, proti, katras acs atsevišķajam redzes laukam pārklājoties, veidojas binokulārās redzes lauka apgabals. Ieguvums ir tāds, ka katras acs redzes lauks bez acu kustībām ir aptuveni 1500, savukārt binokulārās redzes gadījumā viss redzes lauks var būt pat 1800 liels, respektīvi, vienlaicīgi varam redzēt daudz plašāku telpu sev apkārt.
Otrkārt, katrā acī, ir tā dēvētie fizioloģiskie “aklie plankumi” jeb redzes nerva diska rajoni, bet, daļēji pateicoties arī binokulārajai redzei, šie plankumi nav manāmi, jo otras acs redzes lauks to pārklāj. Interesanti, ka mūsu smadzenēm piemīt spēja aizpildīt nelielus redzes lauka „tukšumus” ar jau zināmu apkārtējās vides informāciju!
Treškār
t, nav ko liegties, bet realitātē otra acs ir kā rezerves variants – ja mēs zaudējam vienu aci, tad mums vēl joprojām paliek otra acs.
Ceturtkārt, dažas redzes un vispārējās funkcijas nedaudz uzlabojas pateicoties tam, ka mēs izmantojam ne vairs vienas acs informāciju, bet abu. Piemēram, redzes asumu, kontrastredzi, krāsu atpazīšanu, roku un acu koordināciju, rokrakstu, lasīšanu, reakcijas ātrumu u.tml. Tas varētu būt nozīmīgi dažu profesiju izvēlē un sportiskajā karjerā, kad binokulārās redzes un stereoredzes esamība palielina cilvēka reakcijas ātrumu un kvalitāti.

Kad esam iepazinušies ar svarīgākajām binokulārās redzes priekšrocībām, ir jāapzinās, cik būtiski ir saglabāt veselas abas acis un nekavējoties, tiklīdz rodas jebkādi redzes traucējumi, vērsties pie atbilstīgā speciālista! Kopīgi risiniet radušos problēmu, lai arī turpmāk varētu lūkoties pasaulē veselām un redzīgām acīm!

Rakstu pievienoja
Brigita Zutere
 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no š. g. 6. jūnija līdz 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2012