Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Kāpēc mums ir divas acis?
Kāpēc mums ir divas acis?

  Rakstu sagatavoja Brigita Zutere, Optometrijas bakalaura studente


 Kā novērots dabā, aizsedzot vienu, arī katra acs atsevišķi var veiksmīgi atpazīt objektu un pateikt mums priekšā, kas tas ir. Tāpat arī noteikt gan objektu kustību, gan kustības virzienu un dažas dziļuma sajūtas pazīmes, sniedzot informāciju arī par to, kur objekts atrodas. Taču ikviens no mums varētu apliecināt, ka precīzāku informāciju tomēr iegūstam, ja abas acis darbojas kopā, ko optikas nozarē sauc par binokulāro redzi. Lūk, tālāk neliels izklāsts par binokulārās redzes sniegtajām priekšrocībām...

Acis, gluži kā rokas vai kājas, darbojas kopā
Binokulārās redzes pētījumi uzsākti jau ļoti sen, un, cik zināms no vēstures avotiem, tieši grieķu filozofi bija pirmie, kas iedziļinājās redzes būtībā jau ap 5. gs.p.m.ē. Taču patiesā izpratne par binokulāro redzi radusies tikai nesen, respektīvi, 20. gs. beigās, kad pavērās aizvien jaunas zināšanas par binokulārās redzes darbību un neirālajiem mehānismiem. Šajā laikā tādi zinātnieki kā Hūbels (Hubel) un Vīzels (Wiesel) atklāja binokulāro šūnu esamību mūsu redzes garozā. Pētījumi šajā jomā turpinās vēl aizvien.
 

Mūsdienu izpratnē binokulārās redzes jēdziens ir gana sarežģīts un komplicēts, lūk, šāds- binokulārā redze ir abu acu sensorisko un motorisko sistēmu vienota darbība ar mērķi nodrošināt vienlaicīgu abu acu virzību uz fiksējamo objektu, monokulāro attēlu saplūšanu vienā attēlā un objekta lokalizāciju atbilstošā telpas vietā. Vienkāršāk runājot – šī darbība ir iespējama tādēļ, ka mums piemīt labi attīstīti muskuļi un galvas smadzenes, kas nepārtraukti mijiedarbojas. 

Lai mums būtu nodrošināta binokulārā redze, jāizpildās trim priekšnosacījumiem, proti:

1) jābūt divām acīm, kas ir ārējo signālu uztvērēji, tāpat 2) jābūt arī acs ārējiem muskuļiem, ar kuru palīdzību tiek mainīts abu acu novietojums, tas ir, acis varam vērst vajadzīgajā virzienā, kā arī 3) centrālajai nervu sistēmai jeb redzes analizatoram, kas koriģē acu darbību ar ārējo muskuļu palīdzību. Ja ir visu šo veidojošo sastāvdaļu normāla darbība, tad rezultātā mēs redzam ar abām acīm, un mums ir arī stereoredze.  

Kāpēc mums ir 2 acis un ne citādi?
Bet kādas tad ir binokulārās redzes priekšrocības? Pavisam droši var apgalvot, ka ir vismaz četri ieguvumi, kas mums palīdz vieglāk pielāgoties un iejusties apkārtējā vidē.
Pirmkārt, palielinās redzes lauks, proti, katras acs atsevišķajam redzes laukam pārklājoties, veidojas binokulārās redzes lauka apgabals. Ieguvums ir tāds, ka katras acs redzes lauks bez acu kustībām ir aptuveni 1500, savukārt binokulārās redzes gadījumā viss redzes lauks var būt pat 1800 liels, respektīvi, vienlaicīgi varam redzēt daudz plašāku telpu sev apkārt.
Otrkārt, katrā acī, ir tā dēvētie fizioloģiskie “aklie plankumi” jeb redzes nerva diska rajoni, bet, daļēji pateicoties arī binokulārajai redzei, šie plankumi nav manāmi, jo otras acs redzes lauks to pārklāj. Interesanti, ka mūsu smadzenēm piemīt spēja aizpildīt nelielus redzes lauka „tukšumus” ar jau zināmu apkārtējās vides informāciju!
Treškār
t, nav ko liegties, bet realitātē otra acs ir kā rezerves variants – ja mēs zaudējam vienu aci, tad mums vēl joprojām paliek otra acs.
Ceturtkārt, dažas redzes un vispārējās funkcijas nedaudz uzlabojas pateicoties tam, ka mēs izmantojam ne vairs vienas acs informāciju, bet abu. Piemēram, redzes asumu, kontrastredzi, krāsu atpazīšanu, roku un acu koordināciju, rokrakstu, lasīšanu, reakcijas ātrumu u.tml. Tas varētu būt nozīmīgi dažu profesiju izvēlē un sportiskajā karjerā, kad binokulārās redzes un stereoredzes esamība palielina cilvēka reakcijas ātrumu un kvalitāti.

Kad esam iepazinušies ar svarīgākajām binokulārās redzes priekšrocībām, ir jāapzinās, cik būtiski ir saglabāt veselas abas acis un nekavējoties, tiklīdz rodas jebkādi redzes traucējumi, vērsties pie atbilstīgā speciālista! Kopīgi risiniet radušos problēmu, lai arī turpmāk varētu lūkoties pasaulē veselām un redzīgām acīm!

Rakstu pievienoja
Brigita Zutere
 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017