Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Ja sākam zaudēt acu rotu – skropstas...
Ja sākam zaudēt acu rotu – skropstas...

“Skropstas ir viena no cilvēka skaistākajām dabīgajām rotām, kas ne tikai padara mūs pievilcīgākus, bet arī norāda uz cilvēka veselības stāvokli. Tāpēc skropstu izkrišanas problēma satrauc katru, kuru tā ir piemeklējusi”, norāda optikas salonu Metropole vadošā optometriste Ieva Rikena. Lai gan, jāatzīst, ne vienmēr cilvēkus ir piemeklējis satraukums par skropstu un uzacu zudumu. Piemēram, viduslaiku sievietes no skropstām un uzacīm lielākoties atbrīvojās, arī matus eksponēt sabiedrībā nebija ļauts - šī aizlieguma pārkāpšana nozīmēja grēku.


 
Kopīgais skropstu augšanas un “dzīves” ilgums ir aptuveni 3-4 mēneši. Tad tās izkrīt, un to vietā atkal aug jaunas. Par dažu skropstu izkrišanu nevajadzētu satraukties, taču, ja tās kļūst plānas, īsas vai izkrīt lielos daudzumos, atstājot plakstiņus “kailus”, jāsteidz meklēt to izkrišanas iemesli! Atgādināšu, ka ne vienmēr būs līdzēts ar pašiniciatīvu, iegādājot aptiekā kādu ziedi vai kosmētikas veikalā – skrostu augšanu veicinošu līdzekli.

Alerģija, iedarbība uz skropstām, uzturs, slimība, personīgā higiēna, medikamenti – iespējamie skropstu izkrišanas ierosinātāji:

Alerģija: to var izraisīt jebkura viela, kas diendienā ir saskarē ar plakstu vai skropstām. Kā pirmie “aizdomās turamie” ir kosmētiskie līdzekļi - dekoratīvā kosmētika, sejas krēmi. Tāpat alerģijas izraisītājs var būt veļas mazgājamie līdzekļi un mīkstinātāji.
Tiekšanās pēc skaistu, kuplu skropstu iegūšanas bieži vainagojas ar lēmumu veikt mākslīgo skropstu pieaudzēšanu, kas pēc biezu, skaistu skropstu izveidošanas var palēnām izkrist un padarīt tās vēl neveselīgākas un plānākas nekā iepriekš.

Uzturs: lai gan sākotnēji tas šķiet mazsvarīgs faktors, bet nereti tieši nepilnvērtīgs uzturs ir acu rotas izkrišanas iemesls skropstām, jo netiek nodrošināta pilnvērtīga vielmaiņa, minerālvielas, vitamīni. Ja vien skropstu izkrišanas iemesls meklējams vien uzturā, tad ar riekstiem, saulespuķu sēklām, pupiņām un zirņiem, kāpostiem un brokoļiem, sparģeļiem un skābenēm, kā arī ar tunci un lasi, varam atrisināt skropstu izkrišanas problēmu.

Personīgā higiēna: šī iemesla dēļ biežāk cieš vīriešu skropstas, jo sievietes lielākoties katru vakaru velta nedaudz laika dekoratīvās kosmētikas noņemšanai, tostarp attīra arī skropstas no dienas garumā uzkrātajiem netīrumiem un atmirušajām šūnām. Tā tiek masēti un tīrīti skropstu sīpoliņi, uzlabojot asinsriti, vielmaiņu plakstos un skropstu augšanas josliņās.

 

Kaites: piemēram acu plakstu slimības (blefarīts) un parazīti (skropstu ērcītes), kā arī endokrīnās sistēmas traucējumi - ar šiem skropstu izkrišanas iemesliem ne vienmēr varēsim cīnīties. Šādos gadījumos noteikti jaārstē pamatslimība, un tikai tad jāpievēršas skropstu izkrišanas apturēšanai.

Medikamenti: spēcīgi medikamenti, audzēju ārstēšanas terapijas un narkotiskās vielas var izraisīt pilnīgu vai daļēju ķermeņa apmatojuma zudumu, tai skaitā skropstu izkrišanu.

Lai vai kāds ir iemesls Jūsu skropstu izkrišanai, pirmkārt, vajadzētu apmeklēt speciālistu, lai pārliecinātos par izkrišanas cēloni! Tikai zinot diagnozi, ir iespējams uzsākt ārstēšanu. Dažos gadījumos pietiks tikai ar uztura papildināšanu, citos- labi palīdzēs augu eļļas, piemēram, linsēklu eļļa vai kampareļļa, kā arī E vitamīna uzklāšana uz skropstu augšanas josliņas. Sarežģītos gadījumos, kad plakstiņi ir kļuvuši kaili un arī ārsts vairs nesola skropstu ataugšanu, kā risinājumu var izvēlēties skropstu transplantāciju.

Rakstu pievienoja
Ieva Rikena
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no š. g. 6. jūnija līdz 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2012