Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Ja sākam zaudēt acu rotu – skropstas...
Ja sākam zaudēt acu rotu – skropstas...

“Skropstas ir viena no cilvēka skaistākajām dabīgajām rotām, kas ne tikai padara mūs pievilcīgākus, bet arī norāda uz cilvēka veselības stāvokli. Tāpēc skropstu izkrišanas problēma satrauc katru, kuru tā ir piemeklējusi”, norāda optikas salonu Metropole vadošā optometriste Ieva Rikena. Lai gan, jāatzīst, ne vienmēr cilvēkus ir piemeklējis satraukums par skropstu un uzacu zudumu. Piemēram, viduslaiku sievietes no skropstām un uzacīm lielākoties atbrīvojās, arī matus eksponēt sabiedrībā nebija ļauts - šī aizlieguma pārkāpšana nozīmēja grēku.


 
Kopīgais skropstu augšanas un “dzīves” ilgums ir aptuveni 3-4 mēneši. Tad tās izkrīt, un to vietā atkal aug jaunas. Par dažu skropstu izkrišanu nevajadzētu satraukties, taču, ja tās kļūst plānas, īsas vai izkrīt lielos daudzumos, atstājot plakstiņus “kailus”, jāsteidz meklēt to izkrišanas iemesli! Atgādināšu, ka ne vienmēr būs līdzēts ar pašiniciatīvu, iegādājot aptiekā kādu ziedi vai kosmētikas veikalā – skrostu augšanu veicinošu līdzekli.

Alerģija, iedarbība uz skropstām, uzturs, slimība, personīgā higiēna, medikamenti – iespējamie skropstu izkrišanas ierosinātāji:

Alerģija: to var izraisīt jebkura viela, kas diendienā ir saskarē ar plakstu vai skropstām. Kā pirmie “aizdomās turamie” ir kosmētiskie līdzekļi - dekoratīvā kosmētika, sejas krēmi. Tāpat alerģijas izraisītājs var būt veļas mazgājamie līdzekļi un mīkstinātāji.
Tiekšanās pēc skaistu, kuplu skropstu iegūšanas bieži vainagojas ar lēmumu veikt mākslīgo skropstu pieaudzēšanu, kas pēc biezu, skaistu skropstu izveidošanas var palēnām izkrist un padarīt tās vēl neveselīgākas un plānākas nekā iepriekš.

Uzturs: lai gan sākotnēji tas šķiet mazsvarīgs faktors, bet nereti tieši nepilnvērtīgs uzturs ir acu rotas izkrišanas iemesls skropstām, jo netiek nodrošināta pilnvērtīga vielmaiņa, minerālvielas, vitamīni. Ja vien skropstu izkrišanas iemesls meklējams vien uzturā, tad ar riekstiem, saulespuķu sēklām, pupiņām un zirņiem, kāpostiem un brokoļiem, sparģeļiem un skābenēm, kā arī ar tunci un lasi, varam atrisināt skropstu izkrišanas problēmu.

Personīgā higiēna: šī iemesla dēļ biežāk cieš vīriešu skropstas, jo sievietes lielākoties katru vakaru velta nedaudz laika dekoratīvās kosmētikas noņemšanai, tostarp attīra arī skropstas no dienas garumā uzkrātajiem netīrumiem un atmirušajām šūnām. Tā tiek masēti un tīrīti skropstu sīpoliņi, uzlabojot asinsriti, vielmaiņu plakstos un skropstu augšanas josliņās.

 

Kaites: piemēram acu plakstu slimības (blefarīts) un parazīti (skropstu ērcītes), kā arī endokrīnās sistēmas traucējumi - ar šiem skropstu izkrišanas iemesliem ne vienmēr varēsim cīnīties. Šādos gadījumos noteikti jaārstē pamatslimība, un tikai tad jāpievēršas skropstu izkrišanas apturēšanai.

Medikamenti: spēcīgi medikamenti, audzēju ārstēšanas terapijas un narkotiskās vielas var izraisīt pilnīgu vai daļēju ķermeņa apmatojuma zudumu, tai skaitā skropstu izkrišanu.

Lai vai kāds ir iemesls Jūsu skropstu izkrišanai, pirmkārt, vajadzētu apmeklēt speciālistu, lai pārliecinātos par izkrišanas cēloni! Tikai zinot diagnozi, ir iespējams uzsākt ārstēšanu. Dažos gadījumos pietiks tikai ar uztura papildināšanu, citos- labi palīdzēs augu eļļas, piemēram, linsēklu eļļa vai kampareļļa, kā arī E vitamīna uzklāšana uz skropstu augšanas josliņas. Sarežģītos gadījumos, kad plakstiņi ir kļuvuši kaili un arī ārsts vairs nesola skropstu ataugšanu, kā risinājumu var izvēlēties skropstu transplantāciju.

Rakstu pievienoja
Ieva Rikena
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Progresīvās brilles – pilnīgam skatam uz dzīvi!
Nepieciešamība pēc redzes korekcijas gan tuvumā, gan tālumā rodas apmēram ap 40 gadu vecumu, kad izjūtam vajadzību pēc brillēm, kas palīdzēs vienlīdz labi redzēt kā tuvu esošus priekšmetus, tā skatoties tālumā. Viena no iespējām, kā koriģēt redzi, ir lietot divas vai pat vairākas brilles. Vienas no tām būtu domātas, lai skatītos tālumā, piemēram, televizoru. Savukārt otras, lai lasītu. Reizēm nepieciešamas pat trešās brilles, ar kurām ir ērtāk darboties ar datoru. Tomēr ir apgrūtinoši nepārtraukti mainīt brilles. Tieši tādēļ, aicinām iepazīt progresīvo briļļu priekšrocības!
Lasīt vairāk
Leģendārā optikas zīmola Zeiss briļļu lēcas pieejamas arī Latvijā
Kopš šī gada rudens, optikas saloni Metropole kļūst par vienīgo oficiālo leģendārā zīmola Zeiss briļļu lēcu pārstāvi Latvijā. Zeiss ir starptautiski zināms vadošais līderis optikas un optiskās elektronikas nozarēs. Zeiss ir viens no tehnoloģiskā progresa vadītājiem jau vairāk nekā 160 gadus, kas iznāms ar risinājumiem pusvadītāju, automobiļu un mašīnbūves nozarēs, biomedicīnas pētījumos un medicīnas tehnoloģijās, kā arī briļļu lēcu, binokļu, kameru un telefonu lēcu ražošanā. Varam droši teikt – starp zīmolu Zeiss un vārdu „kvalitāte”, liekama pārliecinoša vienlīdzības zīme.
Lasīt vairāk
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.
Lasīt vairāk
SIA Optikas pakalpojumi
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@optikametropole.lv
© SIA "Optikas pakalpojumi" 2017