Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Acu krāsa pauž Tava rakstura iezīmes
Acu krāsa pauž Tava rakstura iezīmes

Zane Jukse, optometriste optikas salonā Metropole, Alūksnē

Satiekoties vai sarunājoties, mēs ieskatāmies viens otram acīs. Domāju, Tu noteikti piekritīsi, ka cilvēka acis ir viena no visskaistākajām cilvēka rotām, par kurām nereti dzirdam sakām komplimentus. Rodas jautājums, kas tad tajās ir tik īpašs? Taču, ielūkojoties apkārtējo cilvēku acīs, vairs nav šaubu, ka tā ir acu krāsa – vienam tās ir brūnas, citam zilas, zaļas, pelēkas... Lai cik savādi tas izklausītos, varu apgalvot, ka divu cilvēku ar identiskām acu krāsām, precīzāk sakot – krāsu toņiem, nav. Jo pat, piemēram, brūnas acis, katram izskatās citādi.

 
         Krāsaino acs daļu sauc par iris jeb varavīksneni. Tā ir apaļa, pigmentēta plātnīte, kas atrodas starp radzeni un lēcu. Varavīksnenes muskuļiem saraujoties vai atslābstot, tiek mainīts acs zīlītes (melnā atverīte varavīksnenes centrā) diametrs, tādā veidā kontrolējot acī ienākošās gaismas daudzumu. Vai esat ievērojuši, ka acs zīlīte tumsā paplašinās, un gaismas iedarbībā tā kļūst šaurāka? Kas ir interesanti - līdz ar zīlītes lieluma izmaiņām, arī varavīksnenē esošais pigments izplešas vai sašaurinās, tādējādi vizuāli nedaudz izmainot mūsu acu krāsu. Tas tad arī ir par iemeslu, kādēļ atsevišķos gadījumos mums var šķist, ka vienam un tam pašam cilvēkam acu krāsa izskatās nedaudz citādi.

Acu krāsu nosaka pigments melanīns, ko ražo varavīksnenes šūnas. Tas ir tieši tas pats pigments, kas arī mūsu ādai un matiem piešķir krāsu. Faktiski ir divu veidu melanīni: eumelanin (melni-brūns pigments) un pheomelanin (sarkanīgi-dzeltens pigments). Dažādās acu krāsas rodas, kombinējoties abu melanīna veidu blīvumam un to kopējam daudzumam varavīksnenes priekšējās virsmas pigmentšūnās. Būtībā, jo lielāka melanīna koncentrācija varavīksnenē, jo mūsu acu krāsa ir tumšāka. Jaundzimušajiem bērniem actiņas ierasti ir zilā krāsā. Tas ir tāpēc, ka tikko piedzimušam zīdainim melanīna ražošana vēl nenotiek, taču, sākoties šim procesam, mazuļa acis pamazām kļūst tumšākas, piesātinātākas un patiesā acu krāsa izveidojas ap 2-3 gadu vecumu.

 

Kā izrādās, acu krāsu ietekmē arīdzan apvidus, kur dzīvojam. Tā ir iekārtojies, ka ļaudīm, kuri atrodas tuvāk ekvatoram, acu krāsa ir tumšāka nekā tiem, kuri dzīvo tālāk no ekvatora. Par visizplatītāko acu krāsu pasaulē tiek uzskatīta brūnā. Tā toņos variē no gandrīz melnas līdz pat zeltainai dzintara krāsai – kopumā 50% pasaules iedzīvotāju ir brūnas acis, taču mūsu pusē šī acu krāsa nav tik izplatīta. Ziemeļeiropā, tātad, arī Latvijā, dominē gaišās acu krāsas – pelēkās, pelēkzilās. Pastāv sakarība – jo tumšāka ir acu krāsa, jo tā vairāk pasargā mūsu acis no spēcīgās saules staru ietekmes, kas ir ļoti būtiski starp iedzīvotājiem dienvidu reģionos, kur saules ir daudz vairāk. Līdz ar to, gaišo acu īpašnieki var izjust vairāk diskomfortu spilgtā saules gaismā nekā brūno acu īpašnieki. Ir pat daži pētījumi, kuri atklāj, ka gaišo acu īpašniekiem ir lielāks risks saslimt ar dažādām acu slimībām, piemēram, kataraktu vai makulas deģenerāciju. Kā viens no ieteikumiem, kā palielināt vizuālo komfortu saulainos apstākļos un palīdzēt saglabāt acu veselību, ir izvēlēties kvalitatīvas saulesbrilles ar UV staru bloķējošām lēcām.

Interesanti, ka Īslandē gandrīz 90% iedzīvotājiem ir zaļa acu krāsa, taču pasaulē kopumā tikai 1-2% iedzīvotāju var lepoties ar šādu acu krāsu. Pie retajām acu krāsām var tikt pieskaitīti arī sarkano, rozā vai violeto acu krāsu īpašnieki. Tādas acis pārsvarā var novērot albīniem, kas nozīmē, ka viņu acīs trūkst raksturīgais pigments.

 

Ir veikti vienkārši novērojumi un dažādi pētījumi, kuros atklāts, ka acu krāsa atstāj ietekmi uz mūsu personību un zināmā mērā diktē arī mūsu uzvedību. Tālāk tad arī aplūkosim, kādas būtiskākās personības iezīmes piemīt attiecīgo acu krāsu īpašniekiem. Brūnas acu krāsas īpašnieki tiek uzskatīti par jaukiem, uzticamiem, par sevi pārliecinātiem un ļoti apņēmīgiem, neatlaidīgiem cilvēkiem. Savukārt gaiši brūno acu krāsu īpašnieki tiek dēvēti par inteliģentiem, drosmīgiem un neatkarīgiem cilvēkiem, kuriem patīk dažādība un kuri nemēdz ilgi vilcināties, lai izmēģinātu jaunas lietas. Daudzi no viņiem mīl jautrību un izklaides. Zaļas acu krāsas īpašnieki ir noslēpumainas, seksīgas un uz piedzīvojumiem kāras personības. Esot novērots, ka cilvēki ar pelēkas krāsas acīm ir gudri un mazāk agresīvi cilvēki. Viņiem piemīt analītiskās domāšanas spējas, kā arī viņi ir racionāli un skaidri savās domās. Turpretim zilās acu krāsas īpašnieki var būt laimīgi, jo viņu acu krāsa tiek uzskatīta par iekārojamu un tā bieži vien ir saistīta ar jaunību.

Nobeigumā atliek vien secināt, ka nav divu vienādu acu krāsu, taču lai arī kādā krāsā būtu Tavas acis, tās spēj pateikt ļoti daudz.

Rakstu pievienoja
 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no š. g. 6. jūnija līdz 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2012