Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Interesanti par redzi / Kādas pārmaiņas skar mani līdz ar gadiem?
Kādas pārmaiņas skar mani līdz ar gadiem?

Sofija Jokste, optometriste optikas salonos Metropole

Tuvojoties 40 gadu vecumam, organismā sāk notikt dažādas pārmaiņas. Tāpat kā ikkatra lieta šajā pasaulē, arī cilvēka ķermenis ir pakļauts nežēlīgai laika rokai. Tas, cik ātri vai lēnu noveco cilvēka āriene un iekšējie orgāni, ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tostarp ēšanas paradumiem, fiziskās slodzes un emocionālā stāvokļa. Gribētu uzsvērt, ka ilgai dzīvei un skaistai novecošanai nav nepieciešama tik daudz materiālā labklājība, kā pozitīvu emociju gūšana no tā, kas mums ir. Tomēr, lai cik ļoti vēlētos, dabiskos novecošanas procesus apturēt nav mūsu spējās, tādēļ turpmāk ieskicēju aptuvenos vecumposmus, kas cilvēka dzīvē var nest pārmaiņas.

Ar ko sākas vecuma izmaiņas organismā?
Vecuma izmaiņas cilvēkā sākas ar atsevišķām šūnām. Pieauguša cilvēka organismā kopumā ir ap 50 000 dažāda veida šūnu. Novecošanās procesi sākas brīdī, kad apstājas organisma augšana un attīstība. Jau 30-35 gadu vecumā sāk samazināties bioloģisko procesu aktivitātes līmenis.

No 30 gadu vecuma sāk samazināties matu skaits, tie sāk sirmot, jo matu sakņu sīpoliņi zaudē spēju veidot pigmentu. Trešajā desmitgadē sākas izmaiņas sirds-asinsvadu sistēmā- artērijās, kas nes ar skābekli bagātas asinis no sirds uz orgāniem samazinās plūsma- asinsapgādes pasliktināšanās nozīmē strauju organisma novecošanos. Izmaiņas skar arī gremošanas sistēmu- samazinās siekalu daudzums un kvalitāte, pasliktinās kuņģa darbība, grūtāk uzsūcas vitamīni, kalcijs, fosfors, aminoskābes un citas vielas. Ādas izmaiņas sākas ap 40 gadu vecumu- vielmaiņas traucējumu rezultātā zemādas tauku slānis samazinās, āda paliek plānāka, zaudē elastību, parādās pigmentācijas plankumi. Dzirdes aparāta novecošana sākas pēc 40-50 gadu vecuma- pasliktinās dzirde, rodas trokšņi ausīs. Pēc 50 gadu vecuma samazinās nervu šūnu skaits, kas var palielināt cilvēka noslieci uz depresiju. Šajā vecumposmā sastopamas osteoporoze un osteohondroze, kā arī dažādas locītavu kaites, jo locītavu virsmas “nolietojas”, samazinās locītavu šķidruma daudzums, tās beržas viena pret otru, saites kļūst mazāk elastīgas, kas ne tikai apgrūtina kustības, bet arī sagādā sāpes. Pēc pusmūža cilvēka skeleta kaulos palielinās neorganisko vielu daudzums, kā rezultātā kauli paliek trauslāki, pie lūzumiem grūtāk saaug. Vairumam cilvēku pēc 60 gadiem ir pasliktināta garšas izjūta, pirmām kārtām pret saldumiem. Tāpat ar gadiem pazeminās imunitātes aizsargspējas. Ar gadiem samazinās arī plaušu apjoms, tās kļūst mazkustīgākas, līdz ar to pusmūžā cilvēka elpošana ir virspusēja, orgāni saņem mazāk skābekļa, tādēļ nereti ir apgrūtināta fizisku kustību veikšana. Ar gadiem samazinās arī acs zīlīte. Piemēram, 60 gados tā ir par 1/3 mazāka nekā 20 gados, tā arī daudz lēnāk reaģē uz gaismas izmaiņām, līdz ar to ir lēnāka redzes asuma stabilizēšanās, mainoties apgaismojumam.

Pārmaiņas, kas skar mūsu acis
Ar gadiem ķermenī atslābst muskuļi, tostarp arī acu muskuļi. Samazinās asaru sekrēcija, kas noved pie sausuma sajūtas, graušanas un pastiprinātas acu asarošanas. Tās ir biežas sūdzības cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma, un ierasti šīm organisma pārmaiņām palīdz regulāra atbilstošu acu pilienu lietošana.

Ne visi cilvēki dzīves otrajā pusē saskaras ar nopietnām acu kaitēm, tomēr izbēgt no lasāmajām brillēm izdodas tikai retajam. Nepieciešamība pēc tām rodas, novecojot acs lēcai. Līdz ar gadiem acs lēca kļūst blīvāka un mazāk elastīga, kas apgrūtina fokusēšanos uz tuvu esošiem objektiem. Savukārt acs iekšējie muskuļi, kas iestiepj lēcu, mainot tās izliekumu, kļūst stingrāki, mazāk elastīgi, un acs optiskajai sistēmai vairs nepietiek “spēka” saskatīt objektus tuvumā. Šo stāvokli sauc par vecuma tālredzību jeb presbiopiju - brīdi, kad labākai redzēšanai ir nepieciešams izmantot lasāmās brilles. Vecuma tālredzība sākas pēc 40 gadiem un tās progresēšana apstājas ap 60 gadiem.

Satraukums par redzes pasliktināšanos
Es kā redzes speciālists, esmu novērojusi, ka daudzi cilvēki izjūt satraukumu brīdi, kad saprot – veikt tuvuma darbus sāk kļūt apgrūtinoši. Tā vietā vēl vairāk acs tiek “mocīta” – daži ir ieraduši attālināt avīzi rokas stiepiena garumā, lai saskatītu tekstu, un pat meklētu brilles vietējā lielveikalā vai aptiekā, uzskatot, ka, iegādājoties gatavas, standarta lasāmbrilles, izbēguši no redzes problēmām. Diemžēl nereti tas ir tieši otrādāk.

Ko aptiekās nopērkamās lasāmbrilles nodara acīm? Uz šo jautājumu ir pavisam viegli atbildēt. Ļoti mazai daļai cilvēku abas acis redz vienādi labi. Taču “gatavajās” lasāmbrilles abas briļļu lēcas ir vienāda stipruma, kas ļoti retos gadījumos atbilst tam stiprumam, kas cilvēkam patiešām ir vajadzīgs. Katram cilvēkam ir noteikti briļļu stiprumi, noteikts attālums starp acs zīlīšu centriem un brilles piemērojamas, vadoties pēc šiem parametriem.

“Pašārstēšanās” ar lielveikalos iegādājamām brillēm
Medicīnas darbinieki nereti piesauc vārdu “pašārstēšanās” un brīdina ar to “neaizrauties”, bet laikus meklēt profesionālu mediķu palīdzību, ja nomoka kāda kaite. Līdzīgi jebkurš acu ārsts un redzes speciālists pievienotos manam aicinājumam rūpēties par savu redzi un izbeigt “pašārstēšanos” ar aptiekās nopērkamām brillēm. Ilgstoši lietojot, tās negatīvi ietekmē acis, tādēļ šī “pašārstēšanās” ar jau gatavām, iespējams, aptiekā nopirktām lasāmbrillēm, ir nesamērojama ar to, kas tiek zaudēts. Pirmkārt, lietojot brilles, kas ir par stipru vai par vāju, tikai brīdī, kad acis ir samocītas, grauž, parādās arī galvassāpes un neskaidra redze tuvumā arī ar brillēm, cilvēks meklē palīdzību pie redzes speciālista. Un te nu acu ārstam vai optometristam sākas visgrūtākais darbs, jo pieradinātas pie nepareizām brillēm, acis ar grūtībām pieņems krasas izmaiņas, pat, ja tās būs pilnīgi pareizas un nepieciešamas. Bezatbildīgi meklējot vieglāko un lētāko ceļu, cilvēki lieto sev nepiemērotas brilles, skatās caur nepiemērotām briļļu lēcām, un bieži vien apgrūtinājumu rada arī nekvalitatīvās briļļu lēcas. “Gatavo” lasāmbriļļu lietotāji ir redzes specialistu problēmpacienti, jo viņi savas acis ir pieradinājuši pie nepareizām brillēm un tikai tad, kad saprot, ka ar tām vairs netiek galā, meklē palīdzību pie speciālista.

Optiskās korekcijas brilles vienmēr tiek izgatavotas pēc individuāliem parametriem, vadoties pēc redzes speciālista izrakstītās receptes. Tieši tādēļ aicinu ikvienu parūpēties par savām acīm atbilstoši, nemokot tās ar nepiemērotu briļļu lietošanu!
 

Rakstu pievienoja
Sofija Jokste
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no š. g. 6. jūnija līdz 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2012